Szukaj znanych osób

Aaliyah

Aaliyah

Data urodzenia: 16 stycznia 1979 r.

Kategoria: Aktorki Modelki

Liczba wyświetleń: 3282
Ocena: liczba gł.: 5

Aaliyah Dana Haughton (ur. 16 stycznia 1979, zm. 25 sierpnia 2001), amerykańska piosenkarka R&B i aktorka.

Urodziła się w Nowym Jorku na Brooklynie, dorastała w Detroit. W wieku 9 lat zaśpiewała piosenkę w jednym z odcinków serialu telewizyjnego Star Search, dwa lata później śpiewała na kilku koncertach w Los Angeles razem z Gladys Knight. W 1992 roku zaczęła pracę nad swym debiutanckim albumem, z pomocą starszego od niej o ponad 10 lat piosenkarza i kompozytora R. Kelly, którego rzekomo(?) poślubiła w 1994 r., mając 15 lat. Aaliyah oficjalnie zaprzeczyła tym plotkom, mówiąc stanowczo "nie brałam ślubu" w wywiadzie dla MTV.

Pierwszy album Aaliyah Age Ain't Nothing But a Number wydany w 1994 roku, uzyskał bardzo pochlebne opinie i zdobył w USA status platynowej płyty. Następna płyta, wydana 27 sierpnia 1996 roku One In A Million zyskała status podwójnie platynowej. W 1997 r. Aaliyah zaśpiewała w filmie animowanym Anastasia piosenkę Journey to the Past, która została nominowana do Oscara, a rok później przebojową piosenkę Are You That Somebody w filmie Dr Dolittle.

Latem 2001 roku ukazała się jej trzecia płyta Aaliyah. Teledysk do piosenki Rock the Boat był kręcony na Bahamach. Aaliyah nie powróciła już jednak nigdy z tej wyprawy. Samolot, w którym leciała piosenkarka, (Cessna 402B) rozbił się 200 stóp od pasa startowego. Pilot Luis Morales III i jego siedmiu pasażerów (w tym Aaliyah) zginęli w tym wypadku. Cudem przeżyła tylko jedna z tancerek piosenkarki. Według dochodzeń biura coronera na Bahamach, Aaliyah doznała poważnych oparzeń ciała oraz głowy. Coroner stwierdził, że jeżeli nawet przeżyłaby wypadek, poprawa stanu jej zdrowia byłaby praktycznie niemożliwa, zwracając uwagę na obrażenia jej ciała. Dalsze śledztwo prowadzone przez NTSB wskazuje na to, że pilot Luis Morales III nie miał kwalifikacji do pilotażu takiego samolotu, jakim wtedy leciał. Miał sfałszowaną licencję FAA, gdyż aby ją zdobyć, potrzeba dużego doświadczenia i wielu godzin lotu, których Morales nigdy nie odbył. Dodatkowo wykryto kokainę oraz alkohol w jego krwi. Następne dochodzenia dowiodły, że samolot piosenkarki został przeładowany o 100 funtów. Chociaż świadkowie stwierdzili fakt, iż pasażerowie zostali poproszeni o pozostawienie bagażu, potem odkryto, że pasażerowie nie wiedzieli nic o ładowności Cessny. Na dodatek dalsze dochodzenie dowiodło faktu, że pilot Luis Morales III został zatrudniony 4 godziny przed startem samolotu (!).

Już po jej śmierci, w 2002 roku, wszedł na ekrany film "Queen Of The Damned" ("Królowa potępionych"), w którym zagrała rolę tytułową.

Jej pośmiertna płyta "I Care 4 U", która wyszła w roku 2002, to również spory sukces. Później, poza wznowieniami albumów "Aaliyah" i "One in a million" wyszło również 3-płytowe wydawnictwo "Ultimate Aaliyah", a na nim m.in. DVD z teledyskami artystki.

 • 1994 - Age ain't nothing but a number
 • 1996 - One in a million
 • 2000 - Romeo must die - sountrack
 • 2001 - Aaliyah
 • 2001 - Aaliyah - limited edition
 • 2002 - Hits & Unreleased : The Ultimate Collection Mixtape
 • 2004 - I Care 4 U
 • 2004 - I Care 4 U Fan Edition
 • 2004 - Special fan Box
 • 2005 - Ultimate Aaliyah
 • 2006 - One in a million 2006 edition
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy