Szukaj znanych osób

Aamir Khan

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 6114
Ocena: brak ocen

Kariera

Aamir rozpoczął karierę jako dziecko grając w filmach Yaadon Ki Baraat (1973), Madhosh (1974) i jako nastolatek w Holi (1984).

W 1988 zdobył status gwiazdy filmem Qayamat Se Qayamat Tak w którym po raz pierwszy zagrał główną rolę. W latach 90. zagrał w wieku filmach z których część odniosła sukces, a część poniosła klęskę. Do najbardziej udanych produkcji w których wystąpił w tym okresie należą Dil (1990), Jo Jeeta Wohi Sikander (1992), Rangeela (1995) i Raja Hindustani (1996).

W filmie Hum Hain Rahi Pyaar Ke z 1993 nie tylko zagrał, ale też napisał scenariusz, ponadto śpiewał jedną piosenkę własnej postaci w Ghulam (1998).

Jest znany z wysiłku jaki wkłada w tworzenie wiarygodnych postaci. Często posuwał się daleko dla stworzenia przekonującego portretu - mówi się, że upijał się na potrzeby sceny gdzie gra pijanego w Raja Hindustani mimo, iż osobiście nie pije.

W 2001 zaczął karierę producenta - jego pierwszym filmem był Lagaan, w którym także zagrał główną rolę. Film był jednym z największych hitów 2001 roku i był nominowany do wielu nagród, między innymi do Oskara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Po 3-letniej przerwie zagrał w innym historycznym dziele Rebeliant (film) (w oryginale The Rising:Ballad of Mangal Pandey) w którym zagrał przywódcę powstania sipajów z 1857 roku. Film został ciepło przyjęty, choć nie był takim sukcesem jak Lagaan.

Jego kolejny film Rang De Basanti był jednym z najlepszych filmów roku 2006 i został wybrany jako indyjski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

W tym samym roku zagrał też w filmie Unicestwienie (Fanaa) u boku innej wielkiej gwiazdy kina bollywoodzkiego, Kajol. Znaczna część filmu została nakręcona w polskich Tatrach, które grały w filmie rolę Kaszmiru, gdzie zdjęcia byłyby ryzykowne ze względu na zagrożenie terrorystyczne. Film zdobył ogromną popularność w Indiach i poza ich granicami.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy