Szukaj znanych osób

Adam Sztaba

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 3230
Ocena: liczba gł.: 1

Adam Sztaba (ur. 15 lutego 1975 w Koszalinie) - polski kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent i producent muzyczny. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie na wydziale kompozycji pod okiem prof. Zbigniewa Rudzińskiego.

Zadebiutował w wieku 17 lat muzyką do musicalu "Fatamorgana?" wystawionym w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w rodzimym Koszalinie. Współpracował z wieloma artystami, m.in. Ditą von Teese, Ewą Małas-Godlewską, Marylą Rodowicz, Natalią Kukulską, Reni Jusis, Edytą Górniak, Kasią Kowalską, Kasią Groniec, Jose Carrerasem, Grzegorzem Turnauem, Januszem Józefowiczem, Krzysztofem Krawczykiem, Przemysławem Gintrowskim, Piotrem Cugowskim czy zespołem Perfect.

W wieku 19 lat został asystentem Janusza Stokłosy - kierownika muzycznego teatru Studio Buffo w Warszawie.

Był kierownikiem muzycznym i pianistą dwóch pierwszych edycji programu "Idol" i "Moja Krew". Był kierownikiem muzycznym, aranżerem i dyrygentem czterech edycji programu "Taniec z Gwiazdami", w którym dyrygował grającą na żywo 25-osobową orkiestrą.

W maju 2004 wystąpił wraz z Ewą Małas-Godlewską w słynnej "Orchestra Hall" w Chicago.

Był dyrygentem i kierownikiem muzycznym orkiestry podczas dwóch edycji Sopot Festival: 2005 i 2006. Orkiestra pod jego batutą zagrała m.in. z Lemarem, Demisem Roussosem, Heleną Vondráčkovą, Karelem Gottem czy Druppim.

Skomponował też, wspólnie z Tomaszem Filipczakiem, muzykę do show tanecznego '"Opentaniec" inspirowanego folklorem słowiańskim, którego premiery odbyły się w Teatrze Muzycznym w Gdyni i Teatrze Wielkim w Warszawie.

Był producentem muzycznym płyty Andrzeja Brandstattera "Moje Pocieszenie", na której podjął się symfonicznych aranżacji góralskich melodii ludowych oraz najnowszej płyty Haliny Frąckowiak "Przystanek bez drogowskazu... garaże gwiazd".

Nagrał płytę ze światowymi przebojami wykonywanymi przez Orkiestrę Adama Sztaby w programie "Taniec z Gwiazdami", która osiągnęła status Złotej Płyty. Status Złotej Płyty zyskała również kolekcja "The Best of Taniec z Gwiazdami" zawierająca płytę CD (wersje live) oraz DVD z fragmentami odcinków programu.

W grudniu 2007 wraz ze swoją Orkiestrą wystąpił wspólnie z Michaelem Boltonem na Jubileuszu 15-lecia stacji Polsat.

Prywatnie związany z Dorotą Szelągowską - córką Katarzyny Grocholi. Wspólnie wychowują 6-letniego synka, Antosia.

Od maja 2007 Adam Sztaba pełni funkcję dyrektora artystycznego firmy "MyPlace" - agencji eventowej, managmentowej i wytwórni płytowej.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy