Szukaj znanych osób

Adrian Smith

Adrian Smith

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1508
Ocena: brak ocen

Adrian Frederik Smith (ur. 27 lutego 1957) - muzyk rockowy, gitarzysta zespołu heavymetalowego Iron Maiden.

Pochodzi z Hackney we wschodnim Londynie. Był najmłodszy z trójki rodzeństwa. Pierwszą pasją młodego Adriana była piłka nożna, podobnie zresztą jak w przypadku jego kolegów z zespołu, Steve'a Harrisa czy Dave'a Murraya. Kibicował drużynie Manchester United. Jednak wkrótce miejsce piłki nożnej zajęła jego nowa wielka, i jak się później okaże, długotrwała fascynacja - muzyka.

Znaczny wpływ na zainteresowanie Adriana hard rockiem miał chłopak jego starszej siostry, który pożyczał jej swoje płyty. Były wśród nich takie zepoły jak: Free, Black Sabbath czy Deep Purple. W ten sposób muzyka rockowa docierała również do Adriana. Pierwszą płytą, jaka kupił, był album zespołu Deep Purple - "Machine Head".

W szkole poznał Dave'a Murraya, dzięki któremu postanowił rozpocząć naukę gry na gitarze. Smith porzucił szkołę w wieku 16 lat, pewien że rozpocznie karierę gwiazdy rocka.

Po rozpadzie własnego zespołu Urchin (który założył w 1972 wspólnie z Dave'em Murrayem), w 1981 roku dołączył do Iron Maiden, zajmując miejsce poprzedniego gitarzysty, Dennisa Strattona. Pierwszym albumem, jaki z nimi nagrał był Killers. Smith miał okazję rozpocząć grę w Iron Maiden wcześniej, ale odrzucił tą możliwość pragnąc rozwinąć swój zespół.

W 1989 roku Adrian zajął się solową karierą, czego owocem został A.S.A.P. (skrót od: Adrian Smith Album Project), który jednak nie odniósł sukcesu. Wkrótce, w 1990 roku opuścił Maiden, a jego miejsce zajął Janick Gers. W 1996 Adrian założył zespół Psycho Motel, z którym nagrał dwie płyty "State of Mind"(1996) i "Welcome To The World" (1997). Niedługo potem Smith rozpoczął współpracę z Bruce'm Dickinsonem (wówczas byłym wokalistą Iron Maiden). Nagrał z nim kilka płyt, które zebrały bardzo wysokie noty: "Accident Of Birth", "The Chemical Wedding", "Scream For Me Brazil".

W 1999 Adrian Smith i Bruce Dickinson wrócili do Iron Maiden.

Adrian Smith miał osiągnięcia jako autor i współautor wielu utworów, najczęściej pisanych wspólnie z Dickinsonem, rzadziej z Harrisem lub Murray'em. Do najsłynniejszych kompozycji Smitha należą:

  • "2 Minutes to Midnight"
  • "Wasted Years"
  • "Stranger in a Strange Land"
  • "Can I Play with Madness"
  • "The Evil That Men Do"

Muzyk gra głównie na zmodyfikowanych gitarach Fender Stratocaster - wraz z Dave'm Murrayem są znani z bliźniaczego brzmienia ich instrumentów.

Prywatnie jest mężem Nathalie Dufresne, z którą ma trójkę dzieci.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy