Szukaj znanych osób

Agnieszka Fatyga

Kategoria: Aktorki Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 4207
Ocena: liczba gł.: 2

Życiorys

Jest najmłodszym dzieckiem Józefa Fatygi, cenionego lekarza i dyrektora szpitala, ma starszą siostrę i brata. Ojciec pragnął, by – podobnie jak jej starsza siostra – została pianistką. Przez dwanaście lat codziennie dojeżdżała 7 km ze Świętochłowic do Bytomia, zanim otrzymała dyplom pianistyczny w klasie fortepianu u profesora A. Jasińskiego. Ukończyła Wydział Operowy na Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1981 roku uzyskała dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Występowała w teatrach warszawskich: Narodowym (1980-1984), gdzie w 1997 prowadziła koncert na Scenie Operowej, Ateneum (1984-2000, gościnnie w 1982) i Operetce Warszawskiej (1993).

Pojawiła się w serialu Alternatywy 4 (1983) oraz filmie "Spowiedź dziecięcia wieku" (1985).

Po kreacji w legendarnym już spektaklu Opera Granda w reżyserii Macieja Wojtyszki w warszawskim Teatrze Ateneum (premiera: 12 lipca 1996) zdobyła opinię polskiej Marii Callas i polskiego Louisa de Funèsa w jednym wcieleniu.

Występowała w filharmoniach. Śpiewała repertuar od bluesa, songów Brechta, przebojów musicalowych, romansów rosyjskich po najtrudniejsze arie operowe (Carmen, Triaviata, Tosca, Gilda, Królowa nocy) i ich pastisze.

Jako gwiazdą kabaretu polskiego odbyła wielokrotnie tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (w tym również koncerty z orkiestrami symfonicznymi Chicago i Toronto), ma na swym koncie recitale w całej Europie i Australii. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Złotego Ekranu i Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy