Szukaj znanych osób

Alec Baldwin

Alec Baldwin

Data urodzenia: 03 kwietnia 1958 r.

Kategoria: Aktorzy Reżyserzy Politycy

Liczba wyświetleń: 5089
Ocena: liczba gł.: 2

Życiorys

Jest najstarszym synem nauczyciela historii Alexandra Rae Jr. i Carol Newcomb (z domu Martineau). Jego młodsi trzej bracia – Daniel (ur. 1960), William (ur. 1963) i Stephen (ur. 1967) – zostali również aktorami. Ma dwie siostry – starszą Elizabeth (ur. 1955) i młodszą Jane (ur. 1965).

Pracował jako pomocnik kelnera w kontrowersyjnym klubie dyskotekowym Studio 54 w Nowym Jorku. Początkowo chciał zostać prawnikiem. Studiował na wydziale prawa, socjologii i nauk politycznych na Uniwersytecie George'a Washingtona w Waszyngtonie, w stanie Nowego Jorku, gdzie po latach ubiegał się o stanowisko przewodniczącego samorządu, lecz zabrakło mu dwóch głosów.

Z aktorstwem zetknął się za sprawą teatru studenckiego. W 1979 roku uczył się aktorstwa w nowojorskiem Lee Strasberg Theatre Institute, a także z Mirą Rostova w Moscow Art Theater. W roku 1993 ukończył wydział dramatu na uniwersytecie nowojorskim, gdzie pisał pracę na temat Ala Pacino i jego metody pracy aktorskiej.

Karierę rozpoczął od występów w teatrach off-Broadwayowskich. Za występ w czarnej komedii Joe'ego Ortona Łup (Loot, 1986) odebrał Theater World Award, rola Stanleya Kowalskiego w słynnej sztuce Tennessee Williamsa Tramwaj zwany pożądaniem wystawionej w roku 1992 na Broadwayu przyniosła mu nominację do nagrody Tony, a występując w sztuce Caryla Churchilla Serious Money zebrał pełne zachwytów recenzje.

Zadebiutował na małym ekranie w operze mydlanej NBC Lekarze (The Doctors, 1980-86) jako Billy Allison Aldrich. Niedługo potem przeprowadził się z Nowego Jorku do Los Angeles, gdzie wystąpił w serialu CBS Klinika w Teksasie (Cutter to Houston, 1983-84) w roli doktora Hala Wexlera z Shelley Hack i Jimem Metzlerem oraz otrzymał rolę Joshuy Rusha w operze mydlanej CBS Węzły lądowania (Knots Landing, 1984-85), zdobywając za nią nagrodę Soap Opera Digest.

Na dużym ekranie pojawił się po raz pierwszy w filmie Twoja na zawsze, Lulu (Forever, Lulu, 1986) z Deborah Harry w roli tytułowej. Następnie w roku 1988 wystąpił w komedii Tima Burtona Sok z żuka (Beetle Juice), melodramacie Mike Nicholsa Pracująca dziewczyna (Working Girl), komedii kryminalnej Jonathana Demme'a Poślubioną mafii (Married to the Mob) oraz dramacie Olivera Stone'a Talk Radio (1988). Jednak dopiero główna rola Jacka Ryana – agenta CIA w filmie Polowanie na Czerwony Październik (The Hunt for Red October, 1990) ujawniła w pełni jego talent aktorski.

Za kreację Stanleya Kowalskiego w wersji telewizyjnej CBS Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire, 1995) z Jessicą Lange był nominowany do Nagrody Emmy i Złotego Globu). Za występ u boku Meg Ryan w komedii romantycznej Preludium miłości (Prelude to a Kiss, 1992) jako Peter Hoskins – młody kochanek, a potem żonkoś, otrzymał nagrodę Obie. Jest laureatem nagrody Maverick Tribute na festiwalu filmowym Cinequest San Jose 2000 w San Jose, w stanie Kalifornia.

Ukoronowaniem jego kariery były nagroda krytyków filmowych w Dallas i Vancouver (Kanada), National Board of Review Award, nominacja do Oscara, Złotego Globu i Złotej Satelity za rolę Shelly'ego Kaplowa, gwałtownego, bezwzględnego i okrutnego, działającego według kodeksu honorowego i szanującego tradycje dyrektora kasyna w Las Vegas w melodramacie komediowym Cooler (2003).

Życie prywatne

Był związany z aktorkami: Michelle Pfeiffer, Ally Sheedy, Holly Gagnier (w latach 80.) i Janine Turner (1983). Na planie komedii Zawód: pan młody (1991) poznał Kim Basinger, z którą w dniu 19 sierpnia 1993 roku się ożenił. Mają córkę Ireland "Addie" Eliesse (ur. 23 października 1995). Lecz w lutym 2002 roku doszło do ich rozwodu.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy