Szukaj znanych osób

Aleksander Korecki

Aleksander Korecki

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 758
Ocena: brak ocen

Aleksander Korecki, znany też jako Alek Korecki (ur. 1955) – polski saksofonista jazzowy i rozrywkowy, grający zwłaszcza na saksofonie altowym, kompozytor, autor tekstów. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu (grając tam na flecie).

Alek Korecki był członkiem takich formacji jazzowych jak Young Power czy Tie Break, gdzie wykazał się zdolnościami do improwizacji; wielokrotnie grywał z Włodzimierzem Kiniorskim.

Od lat współpracuje z grupą Elektryczne Gitary. Nagrał z nią ich debiutancką płytę, Wielką radość w 1992, po czym opuścił zespół. Powrócił do składu w 1995 nagrywając krążek Chałtury, na której znalazły się piosenki Elektrycznych Gitar w wersjach na żywo. Jego współpraca z tym zespołem trwa do dziś.

Jego autorski projekt nosi nazwę Z Całym Szacunkiem Dzika Świnia; Korecki grywa też z zespołem Dziady Żoliborskie. Gra także z grupą Neuma, z którą wydał instrumentalny album Weather w 2006 roku.

W 2005 roku Korecki wrócił do Brygady Kryzys, z którą występuje także na koncertach. Wcześniej nagrał z nią płytę Cosmopolis w 1992 roku. Przyjaźni się z Markiem "Zefirem" Wójcickim, z którym grywa koncerty alternatywnego jazzu. Grywał także gościnnie z zespołem Dżem, Voo Voo oraz z Dudim (Ireneusz Dudek).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy