Szukaj znanych osób

Alessandra Martines

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 1416
Ocena: brak ocen

Alessandra Martines (ur. 19 września 1963 w Rzymie), włoska aktorka. W Polsce znana głównie jako odtwórczyni tytułowej roli w telewizyjnej serii filmów o królewnie Fantaghirò; prywatnie żona Claude'a Leloucha.

Alessandra Martines w wieku pięciu lat wyjechała z rodziną do Francji. Zawsze interesował ją taniec i muzyka, dlatego jako nastolatka uczęszczała do Conservatoire Nationale Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu. Spotkanie z George’m Balanchine – kierownikiem New York City Ballet – zadecydowało o jej przyszłości. Początkowo występowała jako baletnica na jednej z oper w Zurychu, potem wyjechała z Balanchine’m do USA, gdzie występowała w balecie w Chicago. Później tańczyła w Teatrze Opery w Rzymie, gdzie wcielała się w znane role, takie jak Carmen, Fedra itp. Pracowała tam m. in. z Rolandem Petitem. Pierwszą rolę filmową otrzymała w filmie węgierskiego reżysera Sándora Pála. Poszukiwał on baletnicy do swojego filmu Miss Arizona, w którym występowali też między innymi Marcello Mastroianni i Hanna Schigulla. W swojej pierwszej roli filmowej Alessandra Martines pokazała, jak łatwe było dla niej przejście z baletu do kina. Następnie występowała w wielu filmach włoskiej telewizji, jak n.p. Fantaghirò, produkcji Lamberta Bavy. Filmowa baśń Fantaghirò odniosła ogromny sukces także za granicą.

Po zakończeniu pracy przy Fantaghirò wróciła do Francji, gdzie Claude Lelouch zaproponował jej pracę przy produkcji reklamy dla Perfume Patou. Później otrzymała rolę w Tout ca... Pour ca!, a następnie w Les Misérables u boku Jeana-Paula Belmonda.

Wybrane filmy:

  • Fantaghirò (1991)
  • Fantaghirò 2 (1992)
  • Fantaghirò 3 (1993)
  • Fantaghirò 4 (1994)
  • Fantaghirò 5 (1996)
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy