Szukaj znanych osób

Alfred Hitchcock

Alfred Hitchcock

Kategoria: Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 4041
Ocena: brak ocen

Lista filmów dźwiękowych Alfreda Hitchcocka

Data powstania
Tytuł
Reżyser
Scenariusz
Główne role
Opis
1928
Champagne
(Champagne)
Alfred Hitchcock
Eliot Stannard
Betty Balfour
Gordon Harker
Córka milionera, Betty, podczas swojej podróży trwoni swój dobytek. Z braku funduszy zaczyna pracować w kabarecie. Odnajduje ją ojciec, którego zachowanie córki rozczarowuje. Postanawia wydać ją za mąż za przypadkowego człowieka.
1929
Człowiek z wyspy
(The Manxman)
Alfred Hitchcock
Eliot Stannard
(wg powieści Halla Caine'a)
Carl Brisson
Malcolm Keen
Anny Ondra
Randle Ayrton
Pete – ubogi rybak i Philip, będący prawnikiem są przyjaciółmi, żyją na jednej z wysp wchodzących w skład koloni Brytyjskich. Obaj darzą uczuciem córkę właściciela restauracji. Pete wypływa w rejs, przez długi czas nie wracając. Kate, myśląc, że zginął, wiąże się z Phillipem. Zaginiony wraca jednak na wyspę, nie wiedząc nic o zmianach, jakie zaszły pod jego nieobecność.
1929
Męka milczenia
(Blackmail)
Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock
Ben W. Levy
Charles Bennett
Anny Ondra
John Longden
Sara Allgood
Donald Calthrop
Cyril Ritchhard
Po burzliwej kłótni, detektyw Frank Webber i jego dziewczyna, Alice, rozstają się, każdy idąc w swoją stronę. Dziewczyna spotyka znajomego malarza, który zaprasza ją do swego mieszkania. Próbuje ją zgwałcić, Alice w obronie własnej zabija napastnika. Widzi to tajemnicza osoba, która zaczyna szantażować kobietę. Detektyw otrzymuje od przełożonych zadanie wykrycia zabójcy. Szybko domyśla się, kim jest ta osoba, lecz próbuje śledztwo pchnąć na fałszywy tor.
1930
Juno i Paw
(Juno and the Paycock)
Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock
(wg powieści Seana O'Caseya)
Sara Allgood
Edward Chapman
Maire O'Neill
Sidney Morgan
Żyjący z rodziną w Dublinie, kapitan Boyle, przeżywa trudny czas. Żona trwoni majątek, powiększając zadłużenia. Córka, żyjąca z kochankiem spodziewa się dziecka. Syn, będący w szeregach armii irlandzkiej, oskarżony o szpiegostwo, zostaje stracony. Następuje powolny rozpad rodziny.
1930
Morderstwo
(Murder)
Alfred Hitchock
Alma Reville
(wg sztuki Clèmence Dane i Helen Simpson)
Herbert Marshall
Norah Baring
Phyllis Konstam
Edward Chapman
Miles Mander
Esme Percy
Artystka objazdowego cyrku, Diana Baring, staje się przypadkowym świadkiem morderstwa kobiety. Jako główna podejrzana zostaje aresztowana pod zarzutem zabójstwa, za które grozi kara śmierci. Tłumaczeniom dziewczyny nikt nie daje wiary, jednak jeden z sędziów przysięgłych ma wątpliwości, rozpoczyna śledztwo na własną rękę.
1931
Gra o skórę
(The Skin Game)
Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock
(wg sztuki Johna Galsworthy'ego)
Edmund Gwenn
Jill Esmond
Jonh Longden
C.V France
Helen Haye
Phyllis Konstans
Frank Lawton
Hillcrestowie są zamożnym rodem, w okolicy cieszącym się szacunkiem i autorytetem. Wybucha spór pomiędzy Hornblowerami, rodziną zamożnych kupców, a Jackmannami, mającymi dług u Hornblowerów. Hillcrestowie próbują załagodzić sytuację, bowiem są w bliskich stosunkach z dwoma rodami, córka Hillcrestów związana jest z rodziną Hornblowerów. W wyniku szantażu rodu kupieckiego Jackmannowie muszą ustąpić. Sytuacja nie ulega zmianie, rodziny wkraczają na drogę sądową.
1932
Niebezpieczna próba
(Rich and Strange)
Alfred Hitchcock
Alma Reville
Vall Valentine
(wg opowiadania Dale Collins)
Henry Kendall
Joan Barry
Betty Amann
Percy Marmont
Fred i Emily, młode małżeństwo, wyruszają w podróż dookoła świata, po otrzymaniu w spadku dużego majątku. Podczas rejsu dochodzi między małżonkami do sporu, młodzi odchodzą od siebie. Oddają się trwonieniu pieniędzy. Po czasie jednak zaczyna im siebie brakować...
1932
Numer siedemnasty
(Number Seventeen)
Alfred Hitchock
Alfred Hitchock
(wg sztuki Jeffersona Farjeona)
Leon M. Lion
Anne Grey
John Stuart
W detektywie, będącym na tropie gangu, zakochuje się dziewczyna wchodząca w jego skład. Korzystając z jej wskazówek ustala miejsce pobytu podejrzanych. Opuszczony gmach budzi jednak zainteresowanie włóczęgi, który znajduje łup złodziei. Sytuacja zaczyna się wymykać wszystkim spod kontroli. Detektyw, wpadając w ręce gangu, zmuszony jest jechać z nimi na statek, zmierzający do Europy. W mieście rozpoczyna się pościg.
1933
Wiedeńskie walce
(Waltzes from Vienna)
Alfred Hitchcock
Alma Reville
Guy Bolton
(wg sztuki Guya Boltona)
Jessie Matthews
Esmond Knight
Frank Vosper
Edmund Gwenn
Fay Compton
Robert Hale
Hindle Edgar
Twórczość młodego Straussa jest lekceważona przez jego ojca. Ukochana młodego kompozytora inicjuje spotkanie z księżną, która wyraża zainteresowanie utworami młodzieńca. Wykorzystując nieobecność ojca Straussa, podkłada orkiestrze utwory jego syna. Występ kończy się sukcesem, Wiedeń zaczyna się interesować młodym twórcą.
1934
Człowiek, który wiedział za dużo
(The Man who Knew Too Mucha)
Alfred Hitchcock
A.R Rawlinson
Edwin Greenwood
(wg pomysłu Charlesa Bennetta)
Leslie Banks
Peter Lorre
Edna Best
Nova Pilbeam
Hugh Wakefield
Pierre Fresnay
Frank Vosper
George Curzon
Spędzając urlop w Szwajcarii, urzędnik Bob Lawrence, staje się świadkiem morderstwa na angielskim agencie. Chcąc zmusić go do milczenia, przestępcy porywają jego córkę. Decyduje się, wraz z małżonka, bez pomocy policji, odzyskać dziecko. Nie udaje im sie uniknąć pojmania. Życie rodziny zostaje zagrożone.
1935
Trzydzieści dziewięć kroków
(The Thirty-Nine Steps)
Alfred Hitchcock
Alma Reville
Charles Bennett
wg powieści Johna Buchana
Robert Donat
Madeleine Carrol
Lucy Mannheim
John Laurie
Peggy Ashcroft
Świeżo przybyły do Anglii, obywatel Kanady, Richard Hannay, zostaje uczestnikiem, wbrew swojej woli, porachunków przestępczych. W wynajętym przez siebie pokoju hotelowym, zostaje zamordowana kobieta, mająca informację o jednej z grup przestępczych. Będąc głównym podejrzanym, myli pościg policji, szukając sam szefa gangu. Poszukiwania kontynuuje z przypadkowo poznaną w przedziale pociągu kobietą, początkowo pełną nieufności do Richarda.
1936
Bałkany
(The Secret Agent)
Alfred Hitchcock
Charles Bennett
(wg sztuki Campbela Dixona, luźnej adaptacji teatralnej powieści "Ashenden" W. Somerseta Maughama)
Madeleine Carrol
John Gielgud
Peter Lorre
Robert Young
Charles Carson
Nakłoniony przez agencję wywiadowczą, literat, Edgar Brodie, wyjeżdża do Szwajcarii, gdzie ma na celu wytropienie agenta niemieckiego wywiadu. Partnerem zostaje zawodowy agent, o pseudonimie "Meksykanin". Podczas misji nie brakuje pomyłek, łącznie z błędnym wytypowaniem celu. Z czasem trafiają na właściwy ślad.
1936
Tajny agent
(Sabotage)
Alfred Hitchock
Charles Bennett
(wg opowiadania Josepha Conrada)
Sylvia Sidney
Oscar Homolka
John Loder
Desmond Tester
Matthew Boulton
Joyce Barbour
Człowiek, kierujący jednym z kin w Londynie, pozbawia, na zlecenie grupy przestępczej, mieszkańców stolicy dostępu do światła. Przychodzi nowa misja – podłożenie bomby w miejscowym metrze. Nie mogąc osobiście podjąć się zadania, wysyła na miejsce niczego nieświadom chłopaka. Policja jest coraz bliżej wytropienia przestępcy. Chłopak tymczasem spokojnie przemierza miasto, nie wiedząc, że w bagażniku ma nastawioną bombę.
1937
Młoda i niewinna
(Young and Innocent)
Alfred Hitchcock
Charles Bennett
Alma Reville
(wg powieści Josephine Tey)
Nova Pilbeam
Derrick de Marney
Percy Marmont
John Logden
George Curzon
Basil Radford
Na plaży zostają znalezione zwłoki kobiety, gdzie na szyi widnieją ślady po pasku od płaszcza. Głównym podejrzanym zostaje właściciel płaszcza. Podczas rozprawy sądowej, korzystając z zamieszania, ucieka z gmachu sądu. Wiedząc o swojej niewinności, zaczyna sam poszukiwać prawdziwego mordercy. Pomaga mu w tym córka inspektora policji.
1938
Starsza pani znika
(The Lady Vanishes)
Alfred Hitchcock
Sidney Gilliat
Frank Launder
(wg powieści Ethel Liny)
Margaret Lockwood
Michael Redgrave
May Whitty
Mary Clare
Basil Radford
Grzęźnie wśród zasp śnieżnych pociąg, wracający z Bałkanów do Londynu. Podczas przymusowego postoju dochodzi do morderstwa, po którym znika starsza pani, Miss Froy. Jedyną osobą, u której jej zniknięcie budzi podejrzenia, jest pasażerka, Iris Henderson. W poszukiwaniach towarzyszy jej znajomy, poznany w pociągu Gilbert. Okazuje się, że wydarzenia z pociągu to tylko część większej intrygi.
1939
Oberża Jamajka
(Jamaica Inn)
Alfred Hitchock
Sidney Gilliat
Joan Harrison
(wg powieści Daphne du Maurier)
Maureen O'Hara
Charles Laughton
Robert Newton
Emlyn Williams
Leslie Banks
Horace Hodges
Marie Ney
Frederick Piper
Mary Yellen, młoda Irlandka, odwiedza swoją ciotkę, Patience. Nowa osoba budzi zainteresowanie w okolicy, szczególnie bogatego człowieka, sir Humphreya Pengallana, który nie ukrywa swego zainteresowania jej osobą. Z wyraźnym niepokojem odkrywa trudnienie się mieszkańców przemytem towarów, które pochodzą od wraków statków, rozbitych na skałach, w pobliżu miasta. Nie zgadzając się na te praktyki powiadamia o tym sir Pengallana, nie wiedząc, że jest przywódcą szajki przemytniczej. Dążenie do prawdy może się okazać dla Mary końcem.
1940
Rebeka
(Rebecca)
Alfred Hitchcock
Robert E. Sherwood
Joan Harrison
(wg powieści Daphne du Maurier)
Laurence Olivier
Joan Fontaine
George Sanders
Judith Anderson
Nigel Bruce
Reginald Danny
Po tragicznej śmierci żony, Maxim de Winter spotyka w Monte Carlo kobietę nazwiskiem Van Hopper. Młodzi nie bronią się przed uczuciem, zostając parą. Zamieszkują razem w posiadłości Maxima, gdzie nowo przybyła dowiaduje się od służby o zagadkowej śmierci poprzedniej żony właściciela domostwa. Z byłą panią domu w bliskich stosunkach był Jack Favell, on będzie kluczem do rozwiązania zagadki z przeszłości.
1940
Zagraniczny korespondent
(Foreign Correspondent)
Alfred Hitchcock
Charles Bennett
Joan Harrison
Joel McCrea
Laraine Day
Herbert Marshall
George Sanders
Albert Basserman
Robert Benchley
Edmund Gwenn
Johnnie Jones, amerykański reporter, będąc w Holandii, staje się świadkiem morderstwa na znanym naukowcu. Wnioskuje, iż cała sytuacja miała na celu wprowadzenie w błąd opinię publiczną, zamordowano osobę o podobnym wyglądzie do naukowca, on sam został uprowadzony przez agencję wywiadowczą. Reporter zaczyna śledztwo na własna rękę.
1941
Pan i Pani Smith
(Mr. and Mrs. Smith)
Alfred Hitchcock
Norman Krasna
Carole Lombard
Robert Montgomery
Gene Raymond
Jack Carson
Philip Merivale
Lucile Watson
Młode małżeństwo, David i Anna kierują się specyficznymi zasadami w wspólnym życiu. Po szczerej rozmowie, w której David wyjawia tęsknotę za kawalerskim czasem, przychodzi wiadomość, według której ich małżeństwo nie ma bytu prawnego. Oddają się życiu, jakie prowadzili przed zawarciem związku. Po czasie jednak zaczyna im siebie brakować.
1941
Podejrzenie
(Suspicion)
Alfred Hitchcock
Samson Raphaelson
Joan Harrison
Alma Reville
(wg powieści Francisa Ilesa)
Cary Grant
Joan Fontaine
May Whitty
Isabel Jeans
Heather Angel
Auriol Lee
John Aysgarth, bogaty i niestały w uczuciach, wiąże się z dziewczyną, wywodzącą się z statecznej rodziny. Małżeństwo nie jest udane, bowiem mąż nie zamierza się ustatkować, nie poświęca żonie czasu, przyłapywany jest przez nią na kłamstwach. Skutkuje to narastającą nieufnością wobec niego, kobieta zaczyna się obawiać o swoje życie.
1942
Sabotaż
(Saboteur)
Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock
Peter Viertel
Jean Harrison
Dorothy Parker
Robert Cummings
Priscilla Lane
Otto Kruger
Alan Baxter
Clem Bevans
Norman LLoyd
W wyniku działań obcego wywiadu, zostaje zbombardowana fabryka samolotów. Podczas nalotu giną ludzie. Podejrzenia o szpiegostwo padają na mechanika, Barry'ego Kane'a. Nie mogąc skutecznie bronić się przeciwko zarzutom, umyka policji, by szukać dowodów na Fry'a, którego podejrzewa o przyczynienie się do tragedii. Trafia do znajdującej się w okolicy lotniska farmy, gdzie spotyka dziewczynę. Ta dzieli się z nim wiadomością o niecodziennym zachowaniu stryja, Tobina. Okazuje się, że stryj i Fry utrzymują kontakt. Finał pościgu rozegra sie na Statui Wolności.
1943
W cieniu podejrzenia
(Shadow of a Doubt)
Alfred Hitchcock
Thornton Wilder
Alma Reville
Sally Benson
(wg opowiadania Gordona McDonnela)
Jospeh Cotten
Teresa Wright
Macdonald Carey
Wallace Ford
Patricia Collinge
Henry Travers
Na zaproszenie swojej rodziny, do małego miasteczka przybywa majętny człowiek, Charlie Oakley. Dziewczynka, siostrzenica Charliego, zaczyna nabierać nieufności do wuja. Podejrzewa, iż jest związany z głośną sprawą morderstw na wdowach. Pomimo zakończonego śledztwa przez policję, wuj dostrzega zmianę zachowania dziewczynki. Wiedząc, że jego własna siostrzenica podejrzewa go o zabójstwa, postanawia wyjechać. Planuje także zapewnić sobie milczenie siostrzenicy...
1943
Łódź ratunkowa
(Lifeboat)
Alfred Hitchcock
Jo Swerling
(wg opowiadania Johna Steinbecka)
Tallulah Bankhead
William Bendix
Walter Slezak
Mary Anderson
John Hodiak
Heather Angel
Statek pod amerykańską banderą zostaje trafiony torpedą z niemieckiej łodzi podwodnej. Dziewiątka ocalałych pasażerów znajduje się na łodzi ratunkowej, wśród nich jest niemiecki marynarz z atakującej łodzi podwodnej. Niemiec, znając podstawy nawigacji, zostaje niepisanym liderem rozbitków. Bez wiedzy ocalałych, probuje kierować łódź w stronę terytorium, gdzie można natknąć się na niemiecką flotę. Jeden z rozbitków poznaje plan Niemca, ten jednak, pod osłoną nocy, wyrzuca go za burtę, oznajmiając reszcie ocalałych, że było to samobójstwo. Z biegiem czasu na szalupie zaczynają pogłębiać się konflikty.
1945
Urzeczona
(Spellbound)
Alfred Hitchcock
Ben Hecht
(wg opowiadania Francisa Beedinga)
Ingrid Bergman
Gregory Peck
Rhonda Fleming
Leo G. Carrol
Michael Chekov
Jean Acker
Donald Curtis
John Emery
Norman Lloyd
Po zagadkowej śmierci kierownika kliniki, do placówki przybywa młodzieniec, podający się za jego następcę. Constance Peterson, lekarka, odkrywa, iż nowo przybyły nie jest tym, za kogo się podaje. Odkrywa u niego kłopoty z pamięcią. Młody człowiek zostaje oskarżony o morderstwo na poprzednim właścicielu placówki. Constance, wraz z przybyszem ucieka z kliniki, znajdując schron u jej byłego profesora. Próbuje, przy jego pomocy, rozwikłać sny uciekiniera, a także dowiedzieć się czegoś o nim samym.
1946
Osławiona
(Notorious)
Alfred Hitchcock
Ben Hecht
(wg pomysłu Alfreda Hitchcocka)
Ingrid Bergman
Cary Grant
Claude Rains
Louis Calhern
Leopoldine Konstantin
Reinhold Schünzel
Moroni Olsen
Córka zabitego z rąk faszystów ojca, spotyka Devlina, agenta amerykańskiego wywiadu, mającego informacje o jego śmierci. Alicia zostaje namówiona do wyjazdu do Rio de Janeiro, by rozpracowywać szefa faszystowskiej organizacji na Amerykę Południową. Dziewczyna zdobywa jego zaufanie, zostając żoną Sebastiena. Okazuje się, że chcąc dokonać przewrotu, dąży do uzyskania schematów bomby jądrowej. Sebastien zaczyna domyślać się prawdziwej roli żony, do posiłków dodawa truciznę. Devlin próbuje zdążyć z pomocą.
1947
Akt oskarżenia
(The Paradine Case)
Alfred Hitchcock
David O'Selznick (wg powieści Roberta Hichesa)
Gregory Peck
Ann Todd
Charles Laughton
Ethel Barrymore
Louis Jourdan
Alida Valli
Charles Coburn
Anne Paradine, oskarżona o morderstwo na mężu, broniona jest przez Anthony'ego Keane'a, młodego stażem adwokata. Bedąc pod wrażeniem urody kobiety, wierzy w jej niewinność. Okazuje się jednak, że został zręcznie zmanipulowany przez swoją klientkę. Nie jest jedynym mężczyną, który dał się wykorzystać urodziwej kobiecie.
1948
Sznur
(Rope)
Alfred Hitchcock
Arthur Laurents
(wg sztuki Patricka Hamiltona)
James Stewart
Farley Granger
John Dall
Cedric Hardwicke
Joan Chandler
Edith Evanson
Constance Collier
Z rąk dwóch studentów, orientacji homoseksualnej, ginie młody człowiek. Powodem miało być uczucie chłopaka do dziewczyny. Ciało ukrywają w kufrze, na parę minut przed początkiem przyjęcia, na które przybywają rodzice i narzeczona ofiary, a także jeden z profesorów uczelni. Dwójka zabójców postanawia stopniowo zapoznać profesora z dokonanym uczynkiem.
1949
Pod znakiem koziorożca
(Under Capricorn)
Alfred Hitchcock
James Bridie
Ingrid Bergman
Joseph Cotten
Michael Wilding
Margaret Leighton
Jack Watling
Cecil Parker
Dennis O'Dea
Bill Shine
Świeżo przybyły w roku 1835 do Australii, Charles Adare, poznaje bogatego człowieka, będącego kiedyś zesłańcem, Sama Flusky'ego. Przedstawia mu swoją rodzinę. Henrietta, żona, uzależniona od alkoholu kobieta poniewierana jest przez służącą, Milly. Zaczyna darzyć uczuciem kobietę, postanawia jej pomóc, domyślając się, że zachowanie pokojówki powodowane jest chęcią wstąpienia na miejsce obecnej żony Sama. Podczas przyjęcia wybucha pomiędzy mężczyznami sprzeczka, Charles musi opuścić Australię.
1950
Trema
(Stage Fright)
Alfred Hitchcock
Whitfield Cook (wg opowiadania Selwyna Jepsona)
Marlene Dietrich
Jane Wyman
Michael Wilding
Richard Todd
Alastair Sim
Sybil Thorndike
Mężczyzna, będąc podejrzanym o morderstwo na mężu kobiety, którą darzy uczuciem, musi się ukrywać. Zwraca się o pomoc do dawnej znajomej z czasów studiów. Kobieta, przekonana o niewinności Jonathana, kryje go u siebie przed pościgiem policyjnym. Okazuje się jednak, że ukrywa faktycznego mordercę, a ona sama ma stać się jego nastepną ofiarą.
1951
Nieznajomi z pociągu
(Strangers on a Train)
Alfred Hitchcock
Raymond Chandler
Dwaj przypadkowi pasażerowie pociągu jadącego z Waszyngtonu do Nowego Jorku, w ramach "dżentelmeńskiej" umowy decydują się na dokonanie dwóch morderstw – każdy z nich ma zabić człowieka wskazanego przez wspólnika zbrodni. W takim przypadku istnieje niewielka szansa odnalezienia winnego... Zaletami znakomitego dreszczowca jest doskonała gra aktorów i rewelacyjna reżyseria. Autorem świetnego scenariusza jest Raymond Chandler.
1953
Wyznaję
(I Confess)
Alfred Hitchcock
Otto Kellar i jego żona Alma pracują jako dozorca i gospodyni w katolickim kościele w Quebec. Pewnego dnia Otto okrada dom, w którym czasami pracuje jako ogrodnik. W czasie napadu zabija właściciela. Po tym zdarzeniu spowiada się młodemu księdzu. Dzień później ksiądz zostaje zauważony w okkolicy ograbionego domu i posądzony o dokonanie morderstwa. Nie może on jednak zdradzić tajemnicy spowiedzi.
1954
M jak morderstwo
(Dial M for Murder)
Alfred Hitchcock
Tony Wendice odkrywa zdradę swojej żony. Wynajmuje i szantażuje dawnego kolegę. Ten w czasie napaści na Margot Wendice sam zostaje zamordowany, a biedna Margot oskarżona o zabójstwo i aresztowana. Jej kochanek i detektyw muszą znaleść na czas "klucz" do rozwiązania sprawy.
1954
Okno na podwórze
(Rear Window)
Alfred Hitchcock
James Stewart
Grace Kelly
Fotograf L.B. 'Jeff' Jeffers łamie sobie nogę. Unieruchomiony w swoim apartamencie w Nowym Yorku spędza czas na podglądaniu sąsiadów przez okno. Zaczyna podejrzewać, że mężczyzna z naprzeciwka zamordował swoją żonę. Nie mogąc się ruszyć wciąga w śledztwo swoją dziewczynę i pielęgniarkę.
1955
Złodziej w hotelu
(To Catch a Thief)
Alfred Hitchcock
Cary Grant
Grace Kelly
Wytrawny złodziej, którego specjalnością były niegdyś wspinaczki po fasadach domów, John Robie – pseudonim "Kot", przebywa obecnie na "przestępczej emeryturze" i mieszka na Lazurowym Wybrzeżu. Jego spokój zakłócają jedynie powtarzające się w mediach doniesienia o włamaniach, dokonywanych w typowym dla niego stylu. Wszelkie podejrzenia policji nieuchronnie padają na Robiego. W tej sytuacji były złodziej wszczyna prywatne śledztwo, którego celem jest schwytanie prawdziwego przestępcy. Podczas dochodzenia John odkrywa, kim jest oszust i na dodatek nawiązuje romans z pewną, bardzo atrakcyjną damą.
1955
Kłopoty z Harrym
(The Trouble with Harry)
Alfred Hitchcock
Tytułowy Harry jest obcym w małej amerykańskiej mieścinie, co więcej jest trupem. Co gorsza kilka osób, dzięki niezwykłemu splotowi wydarzeń, uważa, że jest odpowiedzialna za śmierć Harrego. Rozpoczyna się zabawna historia zakopywania, odkopywania, ukrywania i przenoszenia zwłok Harrego – stróż prawa próbuje rozwikłać zagadkę, która okazuje się mieć ciekawe rozwiązanie. Najśmieszniejszy film Hitchcocka.
1956
Niewłaściwy człowiek
(The Wrong Man)
Alfred Hitchcock
Żona Manny`ego Balestrero, Rose, skarży się na ból zębów, ale na wizytę do dentysty brakuje jej pieniędzy. Mężczyzna postanawia pożyczyć gotówkę w firmie ubezpieczeniowej, w której Rose ma wykupioną polisę. Urzędnicy mylnie go identyfikują jako poszukiwanego złodzieja, który rok wcześniej napadł na firmę. Manny zostaje aresztowany.
1956
Człowiek, który wiedział za dużo
(The Man Who Knew Too Much)
Alfred Hitchcock
Amerykański lekarz Ben McKenna wyjeżdża z rodziną na wakacje do Maroka. W autobusie poznają Francuza Louisa Bernarda. Na targu w Marakeszu Bernard, agent francuskiego wywiadu, zostaje zamordowany na ich oczach. Umierając, mówi Benowi, że w Londynie dojdzie do zamachu na znanego polityka. Całe zdarzenie obserwuje poznane podczas podróży małżeństwo Draytonów, w rzeczywistości para terrorystów. Wkrótce porywają oni synka McKenny, aby w ten sposób zmusić go do milczenia. Ben wraz z żoną jadą za nimi do Londynu, ale nie mogą zawiadomić policji. Wiedzą tylko, że zamach ma nastąpić podczas koncertu w Albert Hall. Pragnąc ratować swoje dziecko i zapobiec tragedii, rozpoczynają niebezpieczną grę z przestępcami... Hitchcock nakręcił pierwszą wersję filmu w 1934 roku.
1958
Zawrót głowy
(Vertigo)
Alfred Hitchcock
Detektyw z policji w San Francisco Scottie Fergusson cierpiący na lęk przestrzeni, zostaje zmuszony do przejścia na emeryturę. Pewnego dnia jego stary kolega proponuje Scottiemu aby ten śledził jego żonę.
1959
Północ, północny zachód
(North by Northwest)
Alfred Hitchcock
Cary Grant
Roger Tornhill jest pracownikiem agencji reklamowej. Pewnego dnia meżczyzna wychodząc z pracy zostaje porwany przez szpiegów obcego wywiadu, którzy biorą go za agenta CIA. Po przesłuchaniu próbują zabić mężczyznę. Tornhillowi udaje się przeżyć, ale musi uciekać przed ścigającymi go agentami.
1960
Psychoza
(Psycho)
Alfred Hitchcock
Anthony Perkins
Marion Crane ma dosyć życia jakie prowadzi, dosyć tego, że nie może wyjść za swojego ukochanego Sama z powodu braku pieniędzy. Pewnego dnia, kiedy ma wpłacić do banku 40 tysięcy dolarów należące do jej szefa, Marion wyjeżdza z miasta z pieniędzmi aby rozpocząć nowe życie. Zmęczona długą podróżą zatrzymuje się w The Bates Motel prowadzonym przez młodego mężczyznę Normana, który zdaje się być zdominowany przez własną matkę.
1963
Ptaki
(The Birds)
Alfred Hitchcock
Rod Taylor
Tippi Hedren
W San Francisco Melanie Daniels spotyka w sklepie zoologicznym Mitcha Brennera. Mitch szuka pary papużek na prezent urodzinowy dla swej młodszej siostry, Melanie też kupuje ptaki i jedzie do małego miasteczka Bodega Bay, gdzie Mitch z rodziną spędza weekend. Zaraz po przyjeździe Melanie atakuje mewa. Jak się okazuje to dopiero początek.
1964
Marnie
(Marnie)
Alfred Hitchcock
Tippi Hedren
Sean Connery
Marnie Edgar jest zimną, nałogową złodziejką. Wykorzystuje swój wygląd by zdobyć zaufanie swoich przełożonych, okraść ich, i zmienić swoją tożsamość. Jej jedyną miłością są konie i matka, aczkolwiek ma problemy z tym drugim związkiem. Marnie ubiega się o prace w firmie wydawniczej Marka Rutlanda. Mark rozpoznaje ją, gdyż jest klientem jej ostatniego pracodawcy, ale zamiast wydania jej policji, decyduje się ją obserwować.
1966
Rozdarta kurtyna
(Torn Curtain)
Alfred Hitchcock
Julie Andrews
Michael Armstrong jest profesorem fizyki nuklearnej, który udaje zagorzałego komunistę – w rzeczywistości jest szpiegiem, usiłującym odkryć jeden z rosyjskich projektów podczas zimnej wojny. Lci więc do Wschodniego Berlina, natomiat jego narzeczona panikuje, gdy dowiaduje się, że jej niezwykle przystojny ukochany ma zamiar zdradzić swoją ojczynę i postanawia podążyć za nim.
1969
Topaz
(Topaz)
Alfred Hitchcock
Trwa kryzys kubański. Napięcie sięga zenitu i losy świata uzależnione są od tego, jak zachowają się dwa mocarstwa posiadające arsenał nuklearny. Tymczasem Amerykanie otrzymują poufne informacje dotyczące strategicznych planów Rosji. CIA wysyła do Hawany francuskiego szpiega, którego zadaniem jest dokładne zlokalizowanie baz oraz rozszyfrowanie tajemniczej organizacji wywiadowczej "Topaz".
1972
Szał
(Frenzy)
Alfred Hitchcock
Nowożytny Londyn, przestępca seksualny trzyma policję w stanie gotowości, jednak dość typowo dla Hitchcocka ślady zbrodni wiodą do niewinnego człowieka, który teraz musi wymknąć się spod litery prawa, by odnaleźć prawdziwego mordercę. John Finch, Alec Mc Cowen i Bary Foster to czołówka brytyjskiej obsady tego dreszczowca, gdzie sceny napięcia przeplatają się z momentami czarnego humoru niewątpliwie wyróżniającego produkcje Hitchcocka.
1976
Intryga rodzinna
(Family Plot)
Alfred Hitchcock
Spadek miałby zadośćuczynić wyrządzonej mu niegdyś krzywdzie, jest on bowiem nieślubnym dzieckiem siostry panny Rainbird, które wiele lat temu Julia osobiście oddała na wychowanie obcym ludziom, aby oszczędzić rodzinie upokorzenia. Adamson (William Devane), bo tak teraz nazywa się siostrzeniec panny Julii, wyrósł na nieuczciwego jubilera i krętacza. Podczas gdy ona intensywnie go poszukuje, on – nie mając pojęcia o czekającym go spadku – porywa dla okupu greckiego magnata. Pomaga mu piękna Fran (Karen Black). Stara dama natomiast korzysta z usług medium Blanche (Barbara Harris) i jej opiekuna George'a (Bruce Dern). Nie wie, że są oni wytrawnymi oszustami łasymi na jej majątek. Fałszywa medium i jej wspólnik napotykają jednak na oszustów jeszcze większego kalibru. Intryga zapętla się coraz bardziej, aż wreszcie dochodzi do morderstwa.
źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy