Szukaj znanych osób

Ali MacGraw

Kategoria: Aktorki Modelki

Liczba wyświetleń: 2980
Ocena: brak ocen

Życiorys

Jedno z dwojga dzieci irladzkiego Amerykanina i Żydówki, uczęszczała do szkoły średniej Rosemary Hall w Greenwich, w stanie Connecticut. W 1958 roku była redaktorką magazynu Mademoiselle. Dorabiała także jako fotograf czasopisma Harper's Bazaar. W 1960 roku ukończyła wydział historii sztuki w prestiżowym Wellesley College w Wellesley, w stanie Massachusetts. Pracowała jako asystentka redakcji magazynu Vogue oraz modelka, zanim trafiła na duży ekran w dramacie kryminalnym Przyjemny sposób na umieranie (A Lovely Way to Die, 1968) u boku Kirka Douglasa. Rola Brendy Patimkin w ekranizacji powieści Philipa Rotha Żegnaj Kolumbie (Goodbye, Columbus, 1969) została uhonorowana nagrodą Złotym Globem i Złotym Laurem.

Wielkim sukcesem okazała się kreacja Jenny Cavalleri, umierającej na białaczkę córki włoskiego emigranta zakochanej w synu starej arystokratycznej rodziny w głośnym melodramacie Arthura Hillera Love Story (1970), która przyniosła jej nagrodę Złotego Globu, włoską nagrodę Davida i nominację do Oscara. Zagrała potem w dwóch filmach Sama Peckinpaha; Ucieczka gangstera (The Getaway, 1972) u boku Steve'a McQueena oraz Konwój (Convoy, 1978) z Krisem Kristoffersonem. Uznanie zdobyła także na małym ekranie; jako Natalia Jastrow w miniserialu ABC Wichry wojny (The Winds of War, 1983) z udziałem Roberta Mitchuma oraz w roli Lady Ashley Mitchell w operze mydlanej ABC Dynastia (Dynasty, 1985).

Życie prywatne

Była dwukrotnie mężatką; ze aktorem Steve'em McQueenem (1973-1978) i producentem filmowym Robertem Evansem (od 24 października 1969 do 1972), z którym ma syna Joshuę (ur. 16 stycznia 1971). Spotykała się także z Peterem Wellerem.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy