Szukaj znanych osób

Alice Coltrane

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1185
Ocena: brak ocen

Alice Coltrane (ur. 27 sierpnia 1937 w Detroit, zm. 12 stycznia 2007 w West Hills) – amerykańska pianistka, harfistka i kompozytorka jazzowa, żona Johna Coltrane'a, siostra kontrabasisty Ernie'ego Farrowa.

Urodziła się w 1937 jako Alice McLeod. Debiutowała w rodzinnym mieście, w trio wibrafonisty Terry'ego Pollarda. Przez pewien czas przebywała w Europie, a po powrocie do USA nawiązała w latach 1963-1964 współpracę z Terrym Gibbsem. Wtedy też poznała swojego przyszłego męża, saksofonistę Johna Coltrane'a, z którym wzięła ślub w 1966. Rok wcześniej zastąpiła pianistę McCoya Tynera w zespole Coltrane'a.

Po śmierci męża zaangażowała się w promocję jego dorobku, doprowadziła do wydania przez Impulse! wielu niepublikowanych nagrań. Kontrowersje wzbudziło uzupełnienie przez nią niektórych nagrań własnymi partiami harfy i smyczkami aranżowanymi przez Ornette'a Colemana.

Na przełomie lat 60. i 70. przy współpracy muzyków z ostatniego składu Coltrane'a nagrała kilka wysoce ocenionych przez krytykę albumów, łączących jazz z elementami muzyki medytacyjnej i etno. W późniejszych latach rozwijała swoje zainteresowania filozofią Wschodu i hinduizmem. Pod wpływem Sathya Sai Baby przyjęła imię Swamini Turiyasangitananda.

Współpracowała z wieloma artystami i zespołami muzycznymi. W 1987 w 20 rocznicę śmierci Johna Coltrane'a zorganizowała trasę koncertową zespołu Coltrane Legacy. Pod koniec 2006 po raz pierwszy od 25 lat wystąpiła publicznie, dając trzy koncerty (wśród muzyków znaleźli się m.in. jej syn Ravi Coltrane i basista Charlie Haden).

Zmarła 12 stycznia 2007 na skutek niewydolności oddechowej w West Hills Hospital na przedmieściach Los Angeles.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy