Szukaj znanych osób

Alizée

Alizée

Data urodzenia: 21 sierpnia 1984 r.

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 4711
Ocena: liczba gł.: 4

Biografia

Kariera

W 1999 roku wystąpiła w programie "Graines de star", którego ekipa przyjechała na Korsykę. Z interpretacją piosenki "Ma priere" Axelle Red poradziła sobie świetnie. Ostatecznie zajęła drugie miejsce, lecz została zauważona przez Mylene Farmer oraz Laurenta Boutonnata - duet królujący na francuskich listach przebojów od połowy lat 80. Mylene poszukiwała młodej osoby do zaśpiewania piosenki "Moi...Lolita" napisanej na podstawie książki Władimira Nabokowa. Muzykę skomponował Laurent Boutonnat. Po kilku próbach w studiu nagraniowym Mylene powierzyła utalentowanej Korsykance wykonanie piosenki. Singiel wyszedł 4 lipca 2000 roku i okazał się wielkim sukcesem. We Francji sprzedał się w ponad 1 200 000 egzemplarzach.

Pierwszy album

28 listopada tegoż samego roku trafił do sprzedaży album "Gourmandises", który również okazał się hitem. Już po trzech miesiącach uzyskał we Francji status platynowej płyty. W tym samym czasie wyszedł drugi singiel piosenkarki - "L'Alizé". Pieczę nad albumem sprawowali Mylene Farmer oraz Laurent Boutonnat. Alizée otrzymała za niego m.in. nagrodę NRJ Music Awards w kategorii francuska rewelacja roku, oraz nagrodę M6 Awards. Stała się znana nie tylko w krajach frankofonii, ale też w całej Europie, w Japonii, Kanadzie oraz Rosji.

Lata 2001-2002

W kwietniu 2001 roku ukazał się singiel "Parler tout bas". Przez cały okres przerwy Alizée promowała album "Gourmandises". 1 czerwca w związku z promocją albumu Alizée przyjechała do Rosji. 6 marca 2002 roku piosenkarka otrzymała prestiżową nagrodę francuskiego radia NRJ. Łącznie ilość sprzedanych płyt wyniosła ok. 4 miliony egzemplarzy.

Drugi album

Od stycznia 2003 w radiu pojawił się nowy singiel "J'en ai marre" (w Japonii pod nazwą "Mon bain de mousse", ang. wersja "I'm fed up"). Był on poprzedzeniem albumu "Mes courants electriques". Album został wydany 18 marca w dwóch wersjach: francuskiej i międzynarodowej (zawierającej cztery piosenki po angielsku). Album powstał pod pieczą Mylene Farmer i Laurenta Boutonnata. Krążek sprzedał się w ilości ponad 4 milionów egzemplarzy na całym świecie.

W maju wyszedł drugi singiel pod tytułem "J'ai pas vingt ans" (ang. "I'm not twenty").

6 listopada w Las Vegas Alizée wyszła za mąż za Jeremiego Chatelaina, którego poznała na festiwalu Eurobest.

Trasa koncertowa

Od 26 sierpnia do 17 stycznia 2004 trwała trasa koncertowa Alizée. Piosenkarka dała ponad 40 występów we Francji, Belgii i Szwajcarii. Podczas koncertów został nakręcony kolejny singiel "Amélie m'a dit".

Lata ciszy

W listopadzie 2004 wychodzi album i płyta DVD live z tournee "En concert". 29 kwietnia 2005 na świat przychodzi córka Alizée - Anny-Lee. Cichnie medialny szum wokół piosenkarki. Latem tego samego roku zamknięta zostaje oficjalna strona internetowa Korsykanki. Alizée znika ze sceny muzycznej na trzy lata. Całkowicie poświęca się opiece nad małą córeczką i przygotowaniu nowego albumu. Piosenkarka zrywa też współpracę z Mylene Farmer i Laurentem Boutonnatem oraz jej dotychczasową wytwórnią - Polydor (Universal). W 2007 roku album "En concert" zostaje wydany w Meksyku.

Trzeci album

Trzeci album Alizée, zatytuowany "Psychédelicés" powstał przy współpracy z Jeremym Chatelainem, który napisał teksty do piosenek, oraz takimi muzykami jak Bertrand Burgalat, Daniel Darc, Oxmo Puccino, Jean Fauque. Jej nową wytwórnią jest teraz RCA music France (Sony BMG). Singlem była piosenka "Mademoiselle Juliette", którego radiowa premiera nastąpiła pod koniec września 2007 roku. Teledysk został wyemitowany miesiąc później. Album wyszedł 3 grudnia 2007 roku. Alizée zapowiedziała też, że będzie promować swój nowy album podczas tournee, które rozpocznie się jesienią 2008 roku.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy