Szukaj znanych osób

Andrew Stevens

Kategoria: Aktorzy Modele Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 4016
Ocena: brak ocen

Życiorys

Jest synem aktorki Stelli Stevens i jej pierwszego męża Noble Hermana Stephensa (pobrali się 1 września 1954). W latach 1973-74 uczęszczał do Immaculate Heart College w Los Angeles, a w latach 1974-75 był uczniem West Los Angeles College i Los Angeles Valley College. W 1987 roku studiował psychologię na prywatnym Uniwersytecie Antioch w Yellow Springs, w stanie Ohio. Uczył się aktorstwa pod kierunkiem Lee Strasberga, Davida Craiga, Vincenta Chase i Roberta Eastona.

Po raz pierwszy na dużym ekranie wystąpił w wieku 8 lat ze swoją matką w filmie Zaloty ojca Eddiego (The Courtship of Eddie's Father, 1963). Mając okrągłe 20 lat powrócił przed kamery kinowe w takich filmach jak: komedia romantyczna Szampon (Shampoo, 1975) z Warrenem Beatty, Julie Christie i Goldie Hawn oraz dramat kryminalny Las Vegas Lady (1975) u boku swojej matki.

Status młodego i zdolnego aktora zyskał po udziale w horrorze Masakra w ogólniaku (Massacre at Central High, 1976). Pierwszą główną rolą była postać Billy'ego Raya Pikewa w dramacie wojennym Chłopcy w kompanii C (The Boys in Company C, 1978), a za swój właściwy debiut otrzymał nominację do nagrody Złotego Globu. Wcielając się w rolę syna ex-agenta CIA ze zdolnościami telekinetycznymi w thrillerze Briana De Palmy Furia (The Fury, 1978), zaimponował ogromną siłą wyrazu i nastrojowością.

Karierę telewizyjną kontynuował w serialach CBS: w roli porucznika Glenna Matthews w Emerald Point N.A.S. (1983-84) oraz operze mydlanej Dallas (1987-89) jako Casey Denault. Jego kolejne filmy, np. kryminał Za dziesięć minut północ (Ten To Midnight, 1983) jako detektyw Paul McAnn, który pomaga w prowadzeniu śledztwa porucznikowi Kesslerowi (Charles Bronson), świadczą o poszukiwaniach na oślep. Bowiem role, które grywał były pozbawione wewnętrznej dynamiki, jakby podczas realizacji tracił do nich serce. Za to grał z zapałem na małym ekranie; m.in. w sitcomie ABC Statek miłości (Love Boat, 1984), w podwójnej roli jako aktor/żigolo Buddy Hudson i tajemniczy syn Sadie LaSalle w mini-serialu ABC Żony Hollywoodu (Hollywood Wives, 1985), będącym adaptacją powieści Jackie Collins.

Emanował witalizmem i zmysłowością, elektryzował spojrzeniem małych ale wyrazistych oczu, niepokoił pojawiającym się czasem uśmiechem drapieżnika jako uwikłany w pożądliwości ciała ochroniarz w cyklu erotycznych thrillerów klasy C Nocne oczy – w roku 1990 z Tanyą Roberts, 1992, 1993 (także jako reżyser, producent i scenarzysta) i 1996 – oraz Chemia ciała 3 (Point of Seduction: Body Chemistry III, 1994) z Morgan Fairchild i Chemia ciała 4 (Body Chemistry 4: Full Exposure, 1995) z Shannon Tweed.

Jest założycielem i prezesem Franchise Pictures. Był reżyserem m.in. filmu Biały Kruk (The White Raven, 1998) z Joanną Pacułą, a zdjęcia kręcono również w Polsce. Jako producent może się pochwalić obrazami, które odniosły duży sukces, m.in. Jak ugryźć 10 milionów (The Whole Nine Yards, 2000) z Bruce'em Willisem, Obietnica (The Pledge, 2001) z Jackiem Nicholsonem i Teściowie (The In-Laws, 2003) z Michaelem Douglasem.

Życie prywatne

Po nieudanym związku małżeńskim z aktorką Kate Jackson (od 23 sierpnia 1978 do 4 stycznia 1980), z którą zagrał w telewizyjnym remake'u Cylinder (Topper, 1979), ożenił się ponownie z Robyn, z którą ma troje dzieci.

Jest zdeklarowanym demokratą.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy