Szukaj znanych osób

Andrzej Gołota

Kategoria: Sportowcy

Liczba wyświetleń: 4082
Ocena: liczba gł.: 3

Problemy z prawem

Udział w kilku bójkach i awanturach, zakończony wydaniem przez Sąd Wojewódzki we Włocławku listu gończego z oskarżeniem o rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia (pistolet gazowy), skłonił w 1990 r. Gołotę do ucieczki do USA przed polskim wymiarem sprawiedliwości.

W 1996 dzięki wstawiennictwu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Gołota uzyskał list żelazny, dzięki czemu mógł uniknąć aresztowania w przypadku pojawienia się w Polsce. Późniejsze zabiegi jego adwokatów w sprawie bójki we Włocławku doprowadziły do wyroku skazującego w zawieszeniu, który później został jeszcze zmniejszony (z dwóch lat do roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata).

W roku 2002 Gołotę ścigano listem gończym w USA (za niestawienie się w sądzie w związku z oskarżeniem o podawanie się za policjanta), a październiku tegoż roku oskarżono go w Polsce o ponowne wdanie się w bijatykę (w hotelu w Sopocie). Został w związku z tym w marcu 2003 zatrzymany, postawiono mu zarzuty i wypuszczono za kaucją 30 000 zł. Dwa miesiące później, po niestawieniu się przezeń na jedną z rozpraw, sąd wydał w lipcu postanowienie o jego aresztowaniu, ale wkrótce – po przedstawieniu przez jego obrońców dowodów na to, że pięściarz w tym czasie przechodził rehabilitację – wycofał to postanowienie. We wrześniu 2004 prokuratura odstąpiła od dalszego prowadzenia z urzędu sprawy pobicia w Sopocie, a poszkodowany zrezygnował z wniesienia przeciw Gołocie oskarżenia prywatnego. Sprawę ostatecznie umorzono.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy