Szukaj znanych osób

Andrzej Lampert

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 7232
Ocena: liczba gł.: 17

Andrzej Lampert
Andrzej Lampert

Andrzej Lampert, ps. "Endi" (ur. 2 października 1981 w Chorzowie) – polski wokalista.

W latach 1997-1998 został laureatem telewizyjnego programu TVP2 Szansa na sukces, którego gwiazdami były: Maryla Rodowicz i Justyna Steczkowska. W 1998 r. debiutował w trzyosobowym boysbandzie Boom Box. Zespół śpiewał taneczne przeboje i wylansował m.in. przeboje: Noc, dzień i Salsa. Trio chłopięce nagrało dwie płyty – Boom Box (1998) i Czysta energia (1999). Grupa występowała również na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1998 r. Po dwóch latach istnienia zespół się rozwiązał.

W 2000 r. Andrzej Lampert ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie. Studiował w Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Został dostrzeżony w programie telewizji TVN prowadzonym przez Zbigniewa Wodeckiego Twoja droga do gwiazd. Uczył się śpiewu klasycznego (jako tenor) w Akademii Muzycznej w Krakowie.

W 2003 r. wraz z przyjaciółmi – gitarzystą Sebastianem Kowolem (współpracował m.in. z Golec uOrkiestrą) i klawiszowcem Aleksandrem Woźniakiem (pracował przy produkcji płyt m.in. Kasi Kowalskiej, Edyty Bartosiewicz, Piaska i Maryli Rodowicz) – założył zespół PIN. 10 czerwca 2005 r. zespół wystąpił jako gość specjalny i został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność zgromadzoną podczas opolskiego koncertu "Debiuty" na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki. 20 sierpnia 2005 r. zespół wydał debiutancki album pt. 0001 dla wytwórni EMI Polska, z którego pochodzą przeboje: Bo to co dla mnie, Odlot aniołów, 2 kwietnia 2005. Kolejny hit, Wina mocny smak, wykonany został podczas Festiwalu Jedynki w Sopocie w 2006 r. Andrzej Lampert wziął udział w świątecznym wydaniu Szansy na sukces (2006). Koncert zorganizowany przez Elżbietę Skrętkowską nosił tytuł Arie ze śmiechem.

Lampert nagrał piosenki do sitcomu Niania (2005). Wziął również udział w dubbingu do animowanego filmu Auta (2006), zaśpiewał tam piosenkę Route 66. 9 kwietnia 2006 r. w sali widowiskowej Górnośląskiego Centrum Kultury Andrzej Lampert koncertował z zespołem Negro Spirituals & Gospels, Akademickim Zespołem Muzycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy