Szukaj znanych osób

Andrzej Zaucha

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 2654
Ocena: liczba gł.: 2

Andrzej Zaucha (ur. 12 stycznia 1949 w Krakowie, zmarł tragicznie 10 października 1991 w Krakowie) - wokalista jazzowy i piosenkarz, także saksofonista altowy i perkusista, instrumentalista, aktor.

Z zawodu zecer i muzyczny samouk. Debiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty. Później został solistą grupy Telstar. W latach 1968 – 1971 był wokalistą jazzrockowej grupy Dżamble (m.in. piosenka „Wymyśliłem Ciebie”). Wystąpił z nią m.in. na SFJ Jazz nad Odrą 69 we Wrocławiu. W 1971 związał się z zespołem Anawa, z którym nagrał LP „Anawa”.

W latach 1973 – 1979 śpiewał i grał w zespołach rozrywkowych za granicą. Od 1980 występował solo w muzyce. Współpracował z jazzmanami, m.in. z Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim, oraz z zespołami jazzu tradycyjnego Old Metropolitan Band jako perkusista i Beale Street Band jako wokalista.

Z Big Bandem Wiesława Pieregorólki nagrał LP „A. Zaucha”, wydany przez Muzę. Związany był także z zespołami rockowymi – Grupą Doctora Q i Kwadratem. W roku 1990 z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim występował w utworzonej wspólnie grupie „Sami”. Dokonał licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia, płytowych i dla filmu. Wystąpił w epizodycznych rolach w filmach „Miłość z listy przebojów” (reż. Marek Nowicki), „Misja specjalna” (reż. Janusz Rzeszewski) i „3 dni bez wyroku” (reż. Wojciech Wójcik). Zagrał w bufet–operze „Kur zapiał” (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, libretto Wiesław Dymny), śpiewogrze „Pozłacany warkocz” (muz. Katarzyna Gaertner, libr. T. Kijonka) i w musicalu „Pan Twardowski” (muz. Janusz Grzywacz, libr. Krzysztof Jasiński)

Po występie na festiwalu w Opolu w 1988 roku stał się jedną z największych gwiazd muzyki rozrywkowej w Polsce. Jego najbardziej popularne piosenki to: „Czarny Alibaba” z repertuaru Heleny Majdaniec, „C’est la vie - Paryż z pocztówki”, „Byłaś serca biciem”, „Rozmowa z Jędrkiem” - nagrana wspólnie z Andrzejem Sikorowskim (słowa i muzyka - Andrzej Sikorowski) oraz piosenka z repertuaru Eugeniusza Bodo „Ach, te baby” nagrana wspólnie z Ryszardem Rynkowskim.

Jest laureatem nagrody indywidualnej dla najlepszego wokalisty na SFJ Jazz nad Odrą 69, wyróżnienia w koncercie Premiery na KFPP Opole 89 za piosenkę „O cudzie w tancbudzie”, nagrody Prezydenta miasta Opola na KFPP Opole 89 za wybitne osiągnięcia w wykonawstwie piosenek.

Zginął śmiercią tragiczną 10 października 1991, zastrzelony na parkingu za Krakowskim Teatrem Scena STU przez Yves’a Goulais’a - francuskiego reżysera, który podejrzewał Zauchę o romans ze swoją żoną Zuzanną Leśniak.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy