Szukaj znanych osób

Angelina Jolie

Angelina Jolie

Data urodzenia: 04 czerwca 1975 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 8090
Ocena: liczba gł.: 8

Condoleezza Rice i Angelina Jolie na Światowym Dniu Uchodźcy
Condoleezza Rice i Angelina Jolie na Światowym Dniu Uchodźcy

Angelina Jolie, właśc. Angelina Jolie Voight (ur. 4 czerwca 1975 w Los Angeles), aktorka amerykańska, była modelka oraz ambasador Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców i członek Rady Stosunków Zagranicznych (Council on Foreign Relations).

Jest córką laureata Oscara - Jona Voighta i aktorki Marcheline Bertrand; Jolie to jej drugie imię. Angelina po włosku znaczy "mały anioł", a Jolie po francusku "piękna".Ukończyła wydział filmowy Uniwersytetu Nowojorskiego. W wieku 11 lat rozpoczęła naukę w Instytucie Teatralnym Lee Strasberga, później pracowała jako modelka w Los Angeles, Nowym Jorku i Londynie, oraz pojawiała się w teledyskach The Rolling Stones, Meat Loafa, Lenny'ego Kravitza i The Lemonheads, a także KoRna w piosence "Did My Time". Wystąpiła także w pięciu studenckich etiudach brata Jamesa Havena. W 1982 zadebiutowała w roli Tosh w filmie Lookin' to Get Out w reżyserii Williama Hal Ashby'ego.

Zyskała uznanie filmami telewizyjnymi: George Wallace (1997) i Gia (1998), za które otrzymała Złote Globy oraz była nominowana do nagrody Emmy. Za rolę psychicznie chorej Lisy Rowe w filmie Przerwana lekcja muzyki (1999) otrzymała Oscara (najlepsza kobieca rola drugoplanowa).

Na planie filmowym do filmu Hakerzy poznała swojego pierwszego męża Jonny'ego Lee Millera, z którym wzięła ślub w 28 marca 1996. Małżeństwo nie trwało długo i 3 lutego 1999 rozwiedli się. Ponownie wyszła za mąż za Billego Boba Thorntona 5 maja 2000 i razem adoptowali Maddox'a Chivana, sierotę z Kambodży, który otrzymał nazwisko Thornton Jolie. Drugie małżeństwo Angeliny również szybko się zakończyło bo 27 maja 2003 wzięli rozwód. Obecnie związana z Bradem Pittem, z którym adoptowała dziewczynkę z Etiopii - Zaharę Marley, oraz od 27 maja 2006 ma biologiczną córkę Shiloh Nouvel. W kwietniu 2007 adoptowała razem z Pittem chłopca Paxa Thien, który pochodzi z Wietnamu. W styczniu 2007 zmarła matka Angeliny. Od tej pory Jolie ubiera się skromnie, unika dodatków. Na początku żałoby załamała się, wpadła w depresję, strasznie schudła. Obecnie dochodzi do siebie.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy