Szukaj znanych osób

Anna Magnani

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 1423
Ocena: brak ocen

Biografia

Anna Magnani urodziła się w 1908 roku w Rzymie. Porzucona przez matkę dorastała u ubogiej babki. Mimo biedy zawsze myślała o zostaniu aktorką, próbowała swych sił na początku w kabaretach i śpiewając na ulicach. W końcu podjęła naukę w rzymskiej Akademii Sztuki Dramatycznej.

Jej debiut filmowy nastąpił w 1934 roku w dramacie La Cieca di Sorrento. Nie spowodował on jednak wielu ciekawych propozycji filmowych, przełom nastąpił gdy w 1941 roku Vittorio De Sica obsadził ją w filmie Teresa Venerdi.

W połowie lat pięćdziesiątych wyruszyła na podbój Hollywood, gdzie zagrała w dwóch znaczących obrazach: Tatuowanej róży i Dziki jest wiatr. Za rolę Serafiny Delle Rose w Tatuowanej róży otrzymała Oscara.

Po podbiciu Ameryki powróciła do Europy], gdzie dalej grała postacie silnych, prostych kobiet, których wiarygodność na ekranie , najlepiej ukazywała talent aktorki. Prywanie była od 1935 roku żoną reżysera Goffredo Alessandriniego, jednak małżeństwo szybko się rozpadło i po długim okresie separacji nastąpił w 1950 roku rozwód. Z jej związku z aktorem Massimo Serrato, urodziła w 1942 roku syna, który później zachorował na polio.

Anna Magnani zmarła 26 września 1973 roku na raka trzustki.


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy