Szukaj znanych osób

Anna Mucha

Anna Mucha

Data urodzenia: 26 kwietnia 1980 r.

Kategoria: Aktorki Dziennikarze

Liczba wyświetleń: 4917
Ocena: liczba gł.: 19

Anna Luiza Mucha (ur. 26 kwietnia 1980 w Warszawie) – polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, dziennikarka radiowa i telewizyjna.

Na dużym ekranie zadebiutowała w wieku 9 lat, w filmie Andrzeja Wajdy Korczak, gdzie zagrała Sabinkę – wychowankę Korczaka. Swą pierwszą główną rolę (Karolina Szymańska) zagrała w filmie Przeklęta Ameryka Krzysztofa Tchórzewskiego. Punktem zwrotnym w jej karierze była rola Danki Dresner w filmie Lista Schindlera Stevena Spielberga. Po tym filmie wystąpiła w wielu filmach (min.: "Panna Nikt"; "Chłopaki nie płaczą", "Młode wilki 1/2") i serialach, a także w spektaklach Teatru Telewizji. Występuje w serialu M jak miłość jako Madzia (Magda Marszałek).

Uczyła się w warszawskim liceum im. Stefana Batorego. Po ukończeniu szkoły średniej studiowała w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie studiuje w the Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku.

W roku 2002 wystartowała z ramienia Platformy Obywatelskiej w wyborach samorządowych i została radną gminy Warszawa-Centrum. Uczestniczyła w pracach Rady Dzielnicy Mokotów. Została wybrana na wiceprzewodniczącą Komisji Kultury.

Pracowała w Radio BIS oraz rozgłośni radiowej Radiostacja. Współpracuje ze stacją telewizyjną TVN, w której jest reporterką programu Dzień Dobry TVN oraz prowadzi program Mucha nie siada, w którym wraz z telewizją TVN odwiedza interesujące miejsca na świecie.

W 2005 roku wystąpiła w teledysku Kayah i Krzysztofa Kiljańskiego do piosenki "Prócz ciebie nic". Laureatka nagrody "Pokolenie Power" oraz "Świra 2006"

Dnia 9 września 2007 roku w audycji "Mucha zaprasza" na antenie Radiostacji pożegnała się ze swoimi słuchaczami po ponad dwuletnim goszczeniu na antenie.

W połowie września bieżącego roku (2007) Anna Mucha wyjechała do Stanów Zjednoczonych by kształcić się dalej w kierunku aktorstwa w szkole Lee Strasberga. Wyjazd do Stanów zaproponował jej słynny reżyser Roman Polański.

strona oficjalna aktorki: [2]

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy