Szukaj znanych osób

Anna Wyszkoni

Anna Wyszkoni

Data urodzenia: 21 lipca 1980 r.

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 2903
Ocena: liczba gł.: 6

Ania Wyszkoni (ŁZY w Kraśniku)
Ania Wyszkoni (ŁZY w Kraśniku)

Anna Wyszkoni (ur. 21 lipca 1980 w Tworkowie) – piosenkarka, autorka tekstów, wokalistka zespołu Łzy.

Śpiewaniem zainteresowała się już w dzieciństwie, jednak bardziej spektakularne sukcesy nadeszły, gdy została wokalistką grupy Łzy, w 1996 roku. W tym samym roku powstały pierwsze wspólne piosenki Ani i Łez, które ujrzały światło dzienne na kasecie demo. Dzięki tym nagraniom Ania zadebiutowała na antenie kilku lokalnych rozgłośni radiowych. Pierwszym solowym sukcesem Ani Wyszkoni było zajęcie I miejsca, dwóch wyróżnień sponsorów oraz Nagrody Publiczności na Festiwalu Wokalnym w Wyszkowie. W 1998 roku ukazała się debiutancka płyta Łez pt. Słońce.

Kariera medialna Ani rozpoczęła się wraz ze zdobyciem Grand Prix na festiwalu Gama w Radomiu w 1999 roku. Tam została zauważona przez Elżbietę Skrętkowską i zaproszona do programu Szansa na sukces, który wygrała w marcu 2000 roku śpiewając piosenkę "Długość dźwięku samotności" z repertuaru grupy Myslovitz. Zdobyła też nagrodę dla najlepszej wokalistki na festiwalu "Po-Graj" w Opolu, gdzie występowała już wspólnie z grupą Łzy.

Wydany w 2001 roku drugi album Łez pt. W związku z samotnością, dzięki takim utworom, jak "Agnieszka" czy "Narcyz" osiągnął niebagatelny sukces rynkowy zdobywając status Platynowej Płyty (ponad 150 tys. sprzedanych egzemplarzy). Ten album przyniósł Ani oraz zespołowi Łzy ogólnopolską popularność, jednak dopiero wydana w 2003 roku czwarta płyta Nie czekaj na jutro pozwoliła wokalistce na dobre zagościć w ogólnopolskich mediach i na okładkach czasopism. Przyczyniło się do tego zdobycie Nagrody Publiczności w konkursie Premier Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę "Oczy szeroko zamknięte", która dołączyła do listy największych przebojów Łez. Album Nie czekaj na jutro również pokrył się platyną (ponad 80 tys. egz.). W styczniu 2004 Łzy zajęły II miejsce w Krajowym Finale Konkursu Eurowizja 2004, a także II miejsce w plebiscycie "Telekamery 2004" (w kategorii Muzyka). Podczas Festiwalu w Opolu, w czerwcu 2004 r., Łzy zdobyły dwie Superjedynki - jako Zespół Roku oraz za Przebój Roku ("Oczy szeroko zamknięte"). W tym samym roku oraz w tych samych kategoriach, czytelnicy Popcornu przyznali Łzom dwa Mikrofony Popcornu.

W 2006 roku Ania wraz z ze swoim zespołem obchodziła dziesięciolecie kariery artystycznej. Z tej okazji ukazała się składanka największych hitów pt. The Best Of 1996-2006 z nowym przebojem "Gdybyś był", a także pierwsze DVD dokumentujące najważniejsze wydarzenia z dziesięcioletniej historii Łez.

Ania Wyszkoni jest jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek pop rockowych (w 2005 r. znalazła się w czołówce rankingu Wirtualnej Polski "Najpopularniejsza polska wokalistka"). Jest współkompozytorką większości piosenek zespołu Łzy (najczęściej wraz z Adamem Konkolem) i autorką niektórych tekstów. Wokalistka planuje w 2008 roku wydać solową płytę.

Jest mamą sześcioletniego Tobiasza.

Linki zewnętrzne

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy