Szukaj znanych osób

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger

Kategoria: Aktorzy Politycy

Liczba wyświetleń: 5652
Ocena: liczba gł.: 11

Kariera polityczna

Schwarzenegger jest członkiem Partii Republikańskiej, co jest bardzo rzadkim zjawiskiem w lewicowym i na ogół popierającym demokratów Hollywood. Jest uważany za jednego z tzw. republikanów tylko z nazwy. Za swój wzór uważa prezydenta Ronalda Reagana i popiera wolny rynek, jednak wykazuje dalej idącą tolerancję w kwestiach obyczajowych.

Karierę polityczną rozpoczął w latach 90. jako przewodniczący prezydenckiej rady do spraw kultury fizycznej i sportu za prezydentury George'a Busha seniora oraz później stanowej rady w Kalifornii za gubernatora Petera Wilsona. W 2003 wystartował w wyborach na gubernatora stanu Kalifornia, odbywających się w związku z odwołaniem demokraty Graya Davisa. W trakcie kampanii oskarżany był o niemoralne prowadzenie się, a nawet o wyznawanie ideologii narodowego socjalizmu, wyborcy jednak nie dali wiary tym pogłoskom i większością 55,4% głosów odwołali Davisa, po czym 48,6% wybrali Schwarzeneggera.

Jako gubernator, Arnold Schwarzenegger zmniejszył podatki i ograniczył przywileje socjalne zmniejszając koszty prowadzenia biznesu. Przez dłuższy czas cieszył się wysokim poparciem (rzędu 65%). Po przegranym referendum w sprawie cięć socjalnych i negatywnej kampanii pod jego adresem przeprowadzonej przez związki zawodowe to poparcie nieco się zmniejszyło. Jednak w listopadzie 2006 r. ponownie bez problemu wygrał wybory zdobywając 56,0% głosów.

Od dnia sprawowania urzędu, nie ułaskawił żadnego skazańca (w tym czasie wykonano trzy wyroki śmierci).

Niektórzy spekulują na temat możliwości ubiegania się przez Schwarzeneggera o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych po końcu drugiej kadencji prezydenta George'a W. Busha, jednak wymagałoby to uchwalenia poprawki do konstytucji – w chwili obecnej prezydentem może zostać jedynie osoba, która urodziła się na amerykańskiej ziemi.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy