Szukaj znanych osób

Art Tatum

Art Tatum

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 3730
Ocena: brak ocen

Biografia

Tatum urodził się w Toledo, stan Ohio. Wcześnie przebyta zaćma spowodowała, że nie widział na jedno oko. W 1932 roku przeprowadził się do Nowego Jorku.

Uczył się grać słuchając płyt matki, a następnie próbując odegrać to ze słuchu. W wieku 6 lat potrafił już zagrać kompozycje przeznaczone zwykle dla duetu, czym pokazywał swoją niesamowitą prędkość. Swoją muzyczną inspirację czerpał słuchając takich artystów jak James P. Johnson czy Fats Weller.

W przeciwieństwie do innych muzyków jazzowych - Tatum rzadko odbiegał od oryginalnie napisanej linii melodycznej, preferując w zamian reharmonizację. Jego pomysły harmoniczne z lat 30. wybiegały daleko naprzód i były wykorzystywane dopiero dwadzieścia lat później przez muzyków ery bebopu.

Tendencja Tatuma do nagrywania płyt solo wynikała z faktu, że niewielu muzyków potrafiło dotrzymać jego szaleńczej wręcz prędkości i zaawansowanej techniki. Pomimo tego, w 1940 roku sformował trio w którego weszli poza nim: basista Slam Stewart i gitarzysta Tiny Grimes.

Jednak największe uznanie zdobyły jego płyty solowe. Wspaniała technika, szybkość i niesamowite zdolności improwizatorskie zdobiły wiele solowych płyt i potwierdzały jego miejsce na scenie muzycznej tamtego czasu. W przeciwieństwie do takich jazzmanów jak Louis Armstrong, Miles Davis czy John Coltrane, Art Tatum miał niewielu naśladowców. Jego styl grania był dla znakomitej większości nawet najlepszych pianistów, zbyt trudny do skopiowania.

Zmarł w Los Angeles w wyniku komplikacji spowodowanymi mocznicą, którą nabył jeszcze w dzieciństwie. Jest pochowany w Forest Lawn Memorial Park Cementery w miejscowości Glendale, Kalifornia. Pośmiertnie (w 1989 roku) otrzymał nagrodę Grammy Lifetime Achievement Award.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy