Szukaj znanych osób

Artur Gadowski

Artur Gadowski

Data urodzenia: 01 czerwca 1967 r.

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 12102
Ocena: liczba gł.: 8

Biografia

W 1985 roku, Artur wraz z kilkoma kolegami ze szkoły założył swój pierwszy amatorski zespół Kurcze blade, który jednak po niecałym roku działalności rozpadł się. Następnie w 1986 roku Artur wraz z kilkoma kolegami założył drugi zespół Landrynki dla dziewczynki. Początkowo Gadowski grał na gitarze, jednak kiedy do wojska został powołany wokalista grupy, zdecydowano że jego miejsce zastąpi właśnie Gadowski. Grupa z dość sporym zainteresowaniem koncertowała, jedynym przebojem zespołu był utwór "Piosenka", gdzie do wiersza K.I.Gałczyńskiego skomponowano muzykę. (później utwór ten znalazł się na solowej płycie "Artur Gadowski"). Mimo to grupie nie udało się w 1986 roku zakwalifikować na Festiwal w Jarocinie. Podczas występu grupy na "Przeglądzie kapel rockowych" w radomskim klubie Mewa Artura wraz z zespołem wypatrzył szukający wówczas wokalisty do swego nowego projektu muzycznego, Kuba Płucisz. Parę dni później obaj spotkali się i wtedy Artur otrzymał propozycję od Płucisza którą przyjął. W międzyczasie Artur uczęszczał do liceum wieczorowego. Po skompletowaniu składu, grupa rozpoczęła swe pierwsze próby w radomskim amfiteatrze.

W listopadzie 1987 roku powstaje rockowy zespół IRA. Grupa z dużym powodzeniem zaczęła występować na różnego rodzaju przeglądach, festiwalach, zgarniając wyróżnienia oraz nagrody. Po jednym z takich występów zespół otrzymał propozycję występu na Festiwalu w Opolu, na którym wystąpił w czerwcu 1988 roku. Wtedy to Gadowski otrzymał wyróżnienie jako wokalista. W grudniu 1989 roku grupa wydała swój debiutancki krążek, odbyła trasę po Polsce oraz byłym ZSRR. W pierwszej połowie lat 90-dziesiątych zespół staje się fenomenem polskiej muzyki rockowej w kraju. Nagrane przez zespół krążki "Mój dom", "1993 rok" oraz koncertowy "IRA Live", zapewniają grupie błyskawiczny sukces. Zespół koncertuje po kraju grając rocznie ponad 150 koncertów, supportuje również wiele rockowych oraz hardrockowych zagranicznych zespołów. Grupa prezentuje się na różnych rockowych festiwalach, zdobywając różne nagrody i wyróżnienia. W maju 1994 roku support uje gwiazdę rocka zespół Aerosmith. W drugiej połowie lat 90-dziesiątych zespół popada w kryzys, nagrywa kolejne dwa krążki, które okazują się mało popularne, zespół coraz mniej koncertuje, aż we wrześniu 1996 roku zawiesza swoją działalność.

Od tego momentu Gadowski rozpoczyna karierę solową. Podpisuje kontrakt płytowy z wytwórnią BMG. Pierwszy krążek miał się ukazać już w październiku 1996 roku, jednak materiał nagrany wówczas, nie spełnił oczekiwań wokalisty. W 1997 roku Gadowski nagrywa wraz z Markiem Kościkiewiczem (De Mono) utwór "Szczęśliwego Nowego Jorku" który promował film o tym samym tytule. Utwór staje się przebojem i trafia na czołówki list przebojów. Ponownie do prac nad krążkiem przystąpiono w 1998 roku. Jedynie utwór "Wszystko jedno jak" pochodzący z poprzedniej sesji z 1996 roku znalazł się na płycie, reszta to nowe kompozycje. Krążek wydano 20 kwietnia. Największą popularnością cieszyły się utwory "Ona jest ze snu" oraz "Szczęśliwego Nowego Jorku", które podbiły listy przebojów. Do obu utworów powstały także teledyski.
W tym samym roku Gadowski wystąpił na Festiwalu w Opolu, gdzie pierwszego dnia zaprezentował się z utworami "Na kredyt" oraz "Szczęśliwego Nowego Jorku", a następnego dnia wykonał utwór Czerwonych Gitar "Biały krzyż". W tym czasie współpracował również z innymi artystami, m.in. ze z Zbigniewem Hołdysem. 30 września wystąpił w warszawskiej Stodole w roli supportu przed gitarzystą zespołu Queen, Brianem Mayem. W tym czasie występował również na różnych benefisach, śpiewając m.in. w duecie z Anną Marią Jopek. W grudniu 1999 roku wystąpił w Sali Kongresowej w Warszawie wraz ze Zbigniewem Hołdysem, gdzie wykonał "Autobiografię" oraz "Niewiele Ci mogę dać" z repertuaru grupy Perfect. W lutym 2000 roku, Gadowski zajął się oprawą muzyczną do programów "Ferie z 2", "Mogę wszystko" oraz "Wakacje z 2". Miesiąc później, w marcu wyszła druga solowa płyta zatytułowana G.A.D.. Wszystkie teksty do piosenek na płycie napisał Krzysztof Jaryczewski, a kompozytorem utworów był szwedzki producent Mark Tysper. W marcu Artur wystąpił w roli supportu przed Joe Cockerem w Warszawie oraz Poznaniu.

Artur Gadowski podczas koncertu w 2007 roku
Artur Gadowski podczas koncertu w 2007 roku

Zmuszony po jakimś czasie złą sytuacją materialną wraz z Piotrem Sujką oraz Wojtkiem Owczarkiem wyrusza do Ameryki do pracy na budowie. Tam podczas wolnych dni, ćwiczyli stary repertuar IRY. Zatrudnili gitarzystę Tomasza Ciastko i zaczęli występować w amerykańskich klubach. Po powrocie do kraju zespół IRA reaktywował się (początkowo jako "Artur Gadowski i IRA").


Po reaktywacji grupy Artur wciąż nagrywa płyty z zespołem, które cieszą się dużą popularnością, oraz mnóstwo koncertuje, po całym kraju. Występuje także gościnnie na płytach innych wykonawców, m.in. Eweliny Flinty czy Krzysztofa Jaryczewskiego. W 2003 roku wraz z IRĄ zagrał w rodzinnym Radomiu podczas jubileuszowego koncertu z okazji 15-lecia istnienia grupy.

Pod koniec 2004 roku rozpoczęły się problemy wokalisty z głosem, kuracja lekowa nie była skuteczna, dlatego konieczny był zabieg operacyjny. Operacja odbyła się 18 października. Polegała ona na usunięciu przerośniętych woli tarczycy, niespodziewanie nastąpiły dosyć poważne komplikacje, Gadowski był nieprzytomny dwie doby, na szczęście wszystko zakończyło się powrotem do zdrowia wokalisty. Gadowski dosyć szybko odzyskał głos oraz siły. Od 2006 roku znów zaczął występować wraz z zespołem na koncertach. W październiku 2006 roku świętował wraz z grupą 18-urodziny w krakowskim klubie "Studio". Tradycyjnie wystąpił także wraz z zespołem w maju na Juwenaliach. Wystąpił gościnnie także w teledysku Sebastiana Piekarka do piosenki "Bruk". 16 czerwca wystąpił na krakowskim rynku w corocznym koncercie charytatywnym organizowanym przez Annę Dymną pt."Zaczarowana piosenka". Trzy dni później wystąpił na koncercie "Breakout Festiwal" w Rzeszowie który był poświęcony pamięci Miry Kubasińskiej oraz Tadeusza Nalepy. 21 września, wystąpił na uroczystości Miss Polonia 2007, podczas którego wykonał specjalną wersję utworu Ona jest ze snu. 15 października był gościem programu "Weekend z Gwiazdą", który wyjątkowo nakręcony był na lotnisku Stansted w Londynie. 12 listopada wystąpił na koncercie Róże Gali, gdzie wraz z Piaskiem oraz Łukaszem Zagrobelnym wykonał utwór Freedom.


Artur Gadowski o muzyce:

Muzyka potrafi wprawić mnie w pozytywny, albo refleksyjny nastrój. Niezwykle działa na moją wyobraźnię. Słuchając muzyki w swojej wyobraźni widzę różne obrazy. Są to strzępy filmów, fragmenty historii...

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy