Szukaj znanych osób

Artur Orzech

Artur Orzech

Kategoria: Aktorzy Dziennikarze

Liczba wyświetleń: 2092
Ocena: brak ocen

Artur Orzech
Artur Orzech

Artur Orzech (ur. w 22 lutego 1964 w Jeleniej Górze) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer.

Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, w klasie o profilu ogólnym, z rozszerzonym językiem angielskim w Warszawie. W 1983 roku współzałożyciel zespołu rockowego Róże Europy, był autorem muzyki na pierwszych dwóch płytach – Stańcie przed lustrami i Krew M. Monroe.

Zafascynowany literaturą perską w 1984 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku iranistyki. Po roku nauki podjął pracę tłumacza. Po czwartym roku studiów, w latach 1987-88 przebywał na stypendium naukowo-badawczym na Uniwersytecie w Kabulu w Afganistanie. W 1989 roku ukończył z wyróżnieniem studia, został asystentem w katedrze iranistyki i turkologii UW. Miał zostać doktorem, gdy na drodze stanęła praca w mediach, najpierw radiu, później telewizji.

Podjął pracę w Radio Dla Ciebie, potem trafił do radiowej Jedynki, później do Trójki i wreszcie z radia do telewizji. W latach 90. prowadził popularny program Muzyczna Jedynka emitowany w TVP1. Od 2001 roku współpracuje z Programem III Polskiego Radia, pierwszy raz w Trójce pojawił się na początku lat 90. Prowadził audycję Orzech i reszta a od września 2007 prowadzi w Programie III Polskiego Radia audycję "Prywatna Kolekcja". Wielokrotnie prowadził festiwale w Opolu i Sopocie. Corocznie komentuje dla polskich widzów Konkurs Piosenki Eurowizji.

Od roku 2001 pełni funkcję prorektora ds. studenckich w niepublicznej Wyższej Szkole Promocji w Warszawie. Z dniem 1 września 2007 przestaje pełnić funkcję prorektora w WSP w Warszawie.

9 września 2006 roku poślubił Karolinę Kozłowską, z wykształcenia filozof.

Linki zewnętrzne

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy