Szukaj znanych osób

Barbra Streisand

Barbra Streisand

Data urodzenia: 24 kwietnia 1942 r.

Kategoria: Aktorki Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 6263
Ocena: liczba gł.: 1

Życiorys

Córka nauczyciela gramatyki Emanuela Streisanda (zm. 14 sierpnia 1943) i szkolnej sekretarki Diany Idy Rosen, ma starszego brata Sheldona i młodszą przyrodnią siostrę Roslyn Kind (ur. 9 stycznia 1951). Uczęszczała do Bais Yakov School w nowojorskim Brooklynie. Po ukończeniu w 1959 roku szkoły średniej Erasmus Hall High School w Brooklynie, została piosenkarką w nocnych klubach Nowego Jorku. Nagroda w konkursie piosenki dla śpiewaków-amatorów w klubie na Manhattanie zapewniła jej rolę w rewii Another Evening with Harvey Stones (1961). Odniosła sukces, uzyskała nagrodę krytyków i została obwołana gwiazdą musicalu. W 1962 roku podpisała kontrakt z Columbia Records, a jej debiutancki album The Barbra Streisand Album (1963) szybko stał się najlepiej sprzedającą się płytą w USA nagraną przez kobietę. Sława zdobyta na Broadwayu w przedstawieniu I Can Get It For You Wholesale (1962) przyniosła jej główną rolę legendarnej aktorki rewiowej Fanny Brice w ekranizacji przedstawienia Zabawna dziewczyna (Fanny Girl, 1968), za którą otrzymała nagrodę Oscara. Potem pojawiła się w tak znanych filmach jak: Hello, Dolly! (1969), W pogodny dzień zobaczysz przeszłość (On a Clear Day You Can See Forever, 1970), No i co, doktorku? (What's Up, Doc?, 1972), Tacy byliśmy (The Way We Were, 1973) i Wariatka (Nuts, 1987). W wieku 27 lat miała już na swoim koncie wszystkie najważniejsze nagrody – Grammy, Emmy i Złoty Glob. W 1983 roku spróbowała z powodzeniem swoich sił w reżyserii filmu Yentl (1983), gdzie także zagrała tytułową rolę żydowskiej dziewczyny, która przebiera się za chłopca, by wbrew żydowskiej tradycji móc uczyć się w szkole.

Zdobyła po raz drugi Oscara za kompozycję piosenki Evergreen w melodramacie muzycznym Narodziny gwiazdy (A Star Is Born, 1976), gdzie wystąpiła w roli początkującej piosenkarki Esther. Nagrała 36 złotych albumów, 20 platynowych i 7 multiplatynowych, 11 Złotych Globów, 5 nagród Emmy, dwie nagrody Tony. Na ekranie tworzy typ kobiety o silnej, dominującej osobowości, czasem pełną humoru, trochę zwariowanej. Pomieszanie siły ze słabością, obcesowości z łagodnością. twarda, uparta, apodyktyczna, pokorna. Niekonwencjonalna uroda. Praca i wiele osiągnięć uczyniły z niej jedną z najbardziej wpływowych ludzi w Hollywood.

Życie prywatne

Jej pierwszym mężem był aktor Elliott Gould (od 21 marca 1963 do 1971), z którym ma syna aktora Jasona (ur. 29 grudnia 1966). Spotykała się z aktorami – Ryanem O'Nealem, Donem Johnsonem, Richardem Gere, Liamem Neesonem i Krisem Kristoffersonem (w latach 70.) oraz hollywoodzkim producentem Jonem Petersem, kompozytorem Jamesem Newtonem Howardem (m.in. napisał muzykę do filmu King Kong z Naomi Watts i animowanej produkcji Atlantyda - Zaginiony ląd), tenisistą Andre Agassim, dwukrotnym premierem Kanady Pierre Trudeau i dziennikarzem telewizyjnym Peterem Jenningsem (w latach 90.). W dniu 1 lipca 1998 roku po raz drugi wyszła za mąż za aktora Jamesa Brolina, z którym była w nieformalnym związku od maja 1997 roku.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy