Szukaj znanych osób

Beata Kozidrak

Beata Kozidrak

Kategoria: Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 5161
Ocena: liczba gł.: 8

Beata Kozidrak (ur. 4 maja 1960 w Lublinie) – polska piosenkarka, wokalistka zespołu Bajm.

Uczęszczała do III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Karierę zaczęła w 1978 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu, śpiewając utwór Piechotą do lata i zdobywając drugie miejsce. W latach 80. i 90. występowała z grupą Bajm, z którą nagrała 10 albumów (wszystkie uzyskały status złotych lub platynowych, sprzedając się w sumie w nakładzie ponad 3,5 miliona egzemplarzy).

W 1998 roku Beata Kozidrak rozpoczęła karierę solową, wydając album zatytułowany "Beata". Doczekał się on znakomitych recenzji od krytyków, przyniósł dwie Nagrody Muzyczne Fryderyk oraz uzyskał status podwójnie platynowego, sprzedając się w nakładzie ponad 200 000 egzemplarzy. Po sukcesie solowego krążka Kozidrak kontynuowała współpracę z Bajmem.

Jej kolejnym solowym projektem jest album "Teraz płynę", wydany w 2005 roku. Nagrany z udziałem cenionych amerykańskich jazzmanów, został dobrze przyjęty przez krytykę i podobnie jak solowy debiut uzyskał status platynowego (70 000 sprzedanych egzemplarzy).

Beata jest laureatką kilkunastu międzynarodowych festiwali, m.in. w Szwecji (Karlsham), Jugosławii (MESAM) i Finlandii (Lahti). Prywatnie Beata jest żoną Andrzeja Pietrasa, managera grupy Bajm oraz matką dwóch córek - Katarzyny Pietras (wokalistki formacji Kashmir) i Agaty.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy