Szukaj znanych osób

Bertrand Cantat

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 928
Ocena: brak ocen

Bertrand Cantat (ur. 5 marca 1964 w Pau) – gwiazda francuskiego rocka, wokalista grupy Noir Désir.

W 1981 roku założył wraz ze szkolnym kolegą Serge Tessotem Gaya, zespół Noir Désir, który z biegiem lat uzyskał tytuł "sumienia Francji". W wieku 20 lat Cantat skoczył w czasie koncertu w tłum, czego efektem był groźny uraz kręgosłupa. Pod koniec lat 90. Cantat stał się idolem dla francuskiej młodzieży, a prasa opiewała go jako wielkiego pacyfistę.

27 lipca 2003 roku Bertrand Cantat dotkliwie pobił aktorkę Marie Trintignant, która, przewrócona przez Cantata, doznała urazu głowy i w efekcie zapadła w śpiączkę. Aktorka zmarła 1 sierpnia. Sekcja zwłok wykazała, że Marie Trintignant zmarła na skutek urazu czaszki po serii silnych ciosów zadanych ręką. Według oficjalnej wersji do zdarzenia doszło w czasie, gdy Cantat znajdował się pod wpływem narkotyków. Muzyk z wezwaniem karetki zwlekał dwie godziny.

Sąd w Wilnie, gdzie doszło do zdarzenia, skazał muzyka na 8 lat więzienia. O procesie było głośno na całym świecie. Pierwotnie muzykowi groziło 15 lat pozbawienia wolności, ale za wyrażenie skruchy oskarżyciele zażądali dla niego jedynie 9 lat więzienia. W czasie procesu prokurator Vladimiras Sergiejevas dowodził, że Cantat w chwili popełnienia czynu "był nie w pełni świadomy i nie mógł nie zdawać sobie sprawy z ewentualnych skutków swego działania". Ostatecznie Bertrand Cantat został skazany na 8 lat pozbawienia wolności. Odbywał wyrok w rodzinnej Francji. 21 lutego 2007 magazyn VSD opublikował obszerny artykuł o warunkach, w jakich przebywa w więzieniu w Muret pod Tuluzą Bertrand.

15 października 2007 Sąd w Tuluzie podjął decyzję o warunkowym zwolnieniu muzyka z więzienia. Cantat opuścił więzienie po odbyciu połowy kary wymierzonej przez litewski sąd. [1]

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy