Szukaj znanych osób

Beverly D'Angelo

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 691
Ocena: brak ocen

Beverly D'Angelo (ur. 15 listopada 1951 w Columbus, w stanie Ohio, USA) - amerykańska piosenkarka i aktorka filmowa i telewizyjna.

Jej rodzina związana była z show biznesem. Jej ojciec Gen był dyrektorem generalnym miejscowej stacji telewizyjnej WBNS-TV, kanał 10, w Columbus, w stanie Ohio.

Studiowała sztuki wizualne i była dewizową studentką we Włoszech, zanim przyłączyła się do Hanna-Barbera Studios w Hollywood jako rysownik. Następnie jako piosenkarka koncertowała w Kanadzie z zespołem rockowym Elephant.

Początkiem jej kariery aktorskiej na szklanym ekranie był miniserial "Kapitani i królowie" (Captains and the Kings, 1976). Rok potem (1977) zadebiutowała w kinie w trzech filmach: horrorze "Strażnik" (The Sentinel) z Avą Gardner, komedii Woody'ego Allena "Annie Hall" i melodramacie "Pierwsza miłość" (First Love). Przełomem w karierze kinowej okazała się rola Sheilii Franklin w musicalu "Hair" (1979) Milosa Formana.

Wcielając się w kinową postać Patsy Cline, zaśpiewała wszystkie piosenki w biograficznym dramacie muzycznym "Córka górnika" (Coal Miner's Daughter, 1980) z Sissy Spacek w roli tytułowej.

Po romansie z reżyserem Milosem Formanem w roku 1981, nieudanym małżeństwie z włoskim studentem ekonomii pół Polakiem Lorenzo Salviati (1981-1995, separacja od 1983), nieformalnym związku z irlandzkim reżyserem Neilem Jordanem (1985-1991), w roku 1997 zaręczyła się z Alem Pacino, z którym ma bliźniaki - Antona i Olivię (ur. 25 stycznia 2001).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy