Szukaj znanych osób

Bob Dylan

Bob Dylan

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 5369
Ocena: liczba gł.: 1

Bob Dylan i Joan Baez w 1963
Bob Dylan i Joan Baez w 1963
Bob Dylan w 1996
Bob Dylan w 1996

Bob Dylan (ur. 24 maja 1941 roku w Duluth, Minnesota) - amerykański piosenkarz, kompozytor, pisarz i poeta pochodzenia żydowskiego (Zushe ben Avraham).

Jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej ostatnich pięciu dekad. Swój indywidualny styl oparł na wielu gatunkach muzycznych, od tradycyjnego amerykańskiego folku i country-bluesa do muzyki gospel, rock and rolla, rockabilly, czy angielskiej, szkockiej i irlandzkiej muzyki folkowej, a także jazzu i swingu. Występuje z gitarą akustyczną, elektryczną, keyboardem, harmonijką ustną.

Wczesne utwory Boba Dylana zawierające komentarze społeczne, polityczne, filozoficzne i odwołujące się do literatury ignorowały istniejące konwencje muzyki pop wpisując się w nurt ówczesnej kontrkultury.

Twórca piosenek uznawanych za hymny pokolenia: Blowin' in the Wind, Like a Rolling Stone i protest songów: The Times They Are a-Changin', Hurricane.

Jego twórczość była nagradzana Grammy i Oscarem. Bob Dylan kilkakrotnie nominowany był do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Dylan wystąpił w Polsce na dwóch koncertach w 1994 roku. Po raz kolejny wystąpi 7 czerwca 2008 roku w warszawskim klubie Stodoła.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy