Szukaj znanych osób

Bogusław Wyrobek

Kategoria: Piosenkarze

Liczba wyświetleń: 1092
Ocena: brak ocen

Bogusław Wyrobek (ur. 18 lipca 1937 w Gdyni – zm. 30 lipca 1997 w Warszawie) – polski wokalista, uznawany powszechnie za jednego z pierwszych estradowych idoli młodzieży w Polsce.

Był absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. Karierę muzyczną rozpoczął, od współpracy z zespołem gdańskiej rozgłośni radiowej – Albatros w 1958 r., oraz Big Bandem Marynarki Wojennej pod dyrekcją Ryszarda Damrosza, z którego w 1959 r., wyłoniła się pierwsza polska formacja rockowa Rhythm And Blues. Po rozwiązaniu zespołu, rozpoczął współpracę z jazzową formacją Zygmunta Wicharego, występując między innymi u boku Katarzyny Bovery. Efektem współpracy z zespołem Wicharego, było nagranie w lipcu 1960 r., płyty EP N-0140 uznawanej pierwszą w Polsce płytę rock and rollową. Współpracował z zespołem Daltoniści, oraz formacją estradową Hanny Rek - Hanna Rek Band. Od połowy lat 60 –XX wieku, regularnie występował w Skandynawii, po tym jak w PRL-u, otrzymał zakaz występów.

W Polsce przez wiele lat zapomniany, wystąpił w 1986 r., na „Old Rock Meetingu" w 1986 r., a w następnym roku na jubileuszu "25 lat Niebiesko-Czarnych". W 1989 r. Bogusław Wyrobek wystąpił na XXVI KFPP w Opolu.

Znany był przede wszystkim jako wykonawca piosenek z repertuaru Paula Anki, Elvisa Presleya i Neila Sedaki. Zmarł w 1997 r., został pochowany na Starym cmentarzu Powązkowskim.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy