Szukaj znanych osób

Bruce Lee

Bruce Lee

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 6331
Ocena: liczba gł.: 2

Powrót do Stanów Zjednoczonych

W wieku 18 lat Bruce wstąpił do gangu i często popadał w konflikty z policją, więc rodzice zasugerowali mu wyemigrowanie do Stanów Zjednoczonych. Po przeprowadzce zamieszkał w chińskiej dzielnicy San Francisco, gdzie pracował w restauracji należącej do jego krewnego, a także jako nauczyciel tańca. Następnie wyjechał do Seattle, gdzie ukończył Edison Technical School, a później do Waszyngtonu, gdzie na tamtejszym uniwersytecie zaczął studiować filozofię oraz kontynuował treningi kung-fu.

W 1961 poznał swoją późniejszą żonę Lindę Emery oraz otworzył pierwszą szkołę kung-fu pod nazwą Jun Fan Kung-Fu Institute do której przyjmował wszystkich, a także brał za lekcje pieniądze. Nie spodobało się to chińskim mistrzom, którzy wyzwali go na pojedynek z mistrzem stylu Białego Żurawia Wang Jak Manem. Jeśliby przegrał miał zaprzestać nauczania ludzi nie będących Chińczykami. Bruce Lee wygrał pojedynek, ale nie bez trudu.

Na początku pierwszej połowy lat 60., Lee współpracował z wieloma znanymi w USA mistrzami sztuk walk jak np. Ed Parker – ekspertem kenpo karate oraz Jhoon Rhee – mistrzem taekwondo. W 1963 roku Bruce Lee opublikował swoją pierwszą książkę, przedstawiającą chińskie Kung-Fu.

W 1964 roku przeniósł się, wraz ze swoją szkołą, do Oakland i poślubił Lindę Emery. Wystąpił także gościnnie w liczących się pokazach sztuk walk jak np. Long Beach Nationals. Bruce zaprezentował tam m.in. jednocalowe uderzenie, pompki na dwóch palcach jednej ręki, szybkość uderzenia, chi-sau (ćwiczenie lepkich rąk). Na jednym z takich turniejów, Bruce Lee poznał stylistę Jaya Sebringa, który przedstawił go producentowi telewizyjnemu Williamowi Dozierowi.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy