Szukaj znanych osób

Bruce Lee

Bruce Lee

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 6334
Ocena: liczba gł.: 2

Śmierć Bruce'a

Groby Bruce'a i Brandona Lee
Groby Bruce'a i Brandona Lee

Pierwszy krytyczny moment nastąpił na planie Wejścia smoka. Bruce Lee zemdlał i został przewieziony do szpitala, gdzie wykryto obrzęk mózgu. Jednak później okazało się, że obrzęk zniknął. 20 lipca 1973 r. Bruce poczuł się źle. Po wzięciu tabletki przeciw bólowi głowy, przebywał w apartamencie aktorki Betty Ting Pei, gdzie zasnął i już się nie obudził. Wezwano karetkę i przewieziono go do szpitala królowej Elżbiety. Ogłoszono zgon, który według oficjalnych informacji nastąpił na skutek obrzęku mózgu spowodowanego przez pomieszanie środków przeciwbólowych z odurzającymi i alkoholem.

Do dziś jego śmierć pozostaje zagadką. Jest wiele hipotez, m.in taka, że wszystkiemu winne są triady lub mnisi z klasztoru Shaolin, którzy to mieli zabić go "ciosem wibrującej pięści".

Po jego śmierci opublikowano film Wejście smoka (Enter the Dragon – 1973), który okazał się dużym hitem w USA i na całym świecie oraz spowodował, że Bruce Lee stał się po własnej śmierci międzynarodową gwiazdą . Bruce Lee był także głównym choreografem pojedynków w tym filmie.

Fani na całym świecie stale interesują się filmami z udziałem Bruce'a Lee. Przykładowo, w Grze śmierci (Game of Death – 1978) oraz w Grze śmierci II (Game of Death II – 1981), w wielu scenach wystąpił sobowtór Bruce'a Lee.W powyższych filmach pojawiają sie również kilkuminutowe sceny rzeczywistych walk Bruce'a Lee.

Jego syn, Brandon Lee, grający podobnie jak ojciec w filmach akcji, zginął tragicznie podczas kręcenia zdjęć do filmu Kruk (The Crow – 1994).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy