Szukaj znanych osób

Buddy Holly

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1201
Ocena: brak ocen

Charles Hardin Holley, znany jako Buddy Holly (ur. 7 września 1936 w Lubbock, Teksas, zm. 3 lutego 1959 w Clear Lake, Indiana) – amerykański piosenkarz rockandrollowy, gitarzysta, kompozytor.

Chociaż Buddy Holly pozostał czynnym muzykiem jedynie 18 miesięcy, wywarł trwały wpływ na muzykę rockową i stał się jej jedną z największych legend. Buddy Holly był niezwykle płodnym artystą, w okresie swej krótkiej działalności nagrał wystarczająco dużo muzyki by wypełnić wiele albumów. Wielkość artysty nie polegała jednak na produktywności, lecz na wizjonerstwie. Holly był jednym z pierwszych, którzy dostrzegli artystyczny potencjał tkwiący w rock and rollu. Był pierwszym wielkim rockowym eksperymentatorem. Jako pierwszy zaczął stosować dwuścieżkowy magnetofon i miksowanie ponagraniowe. Eksperymentował z instrumentarium, brzmieniem i nastrojem. Pod tym względem wyprzedził epokę na całe dziesięciolecie, stając się prototypem progresywnego rockmana.

Buddy Holly zginął w wypadku lotniczym. Dzień jego śmierci przeszedł do historii jako the day the music died (z ang.: "dzień, w którym umarła muzyka") za sprawą słynnego songu Don McLeana American Pie. W tym samym wypadku lotniczym zginął także Ritchie Valens.

Buddy Holly współpracował z grupą Buddy Holly and The Crickets grającą w składzie:

  • Buddy Holly – śpiew, gitara
  • Jerry Allison – perkusja
  • Joe Mauldin – kontrabas
  • Niki Sullivan – gitara

W 1986 Buddy Holly został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy