Szukaj znanych osób

Bunny Wailer

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1212
Ocena: brak ocen

Bunny Wailer, znany też jako Bunny Livingston (urodzony 10 kwietnia, 1947), był, obok Boba Marleya i Petera Tosha jednym z założycieli grupy reggae o nazwie The Wailers.

Wailer, wokalista i perkusista grupy, urodził się jako Neville O'Riley Livingston 10 kwietnia 1947 na Jamajce. Wraz z Peterem Toshem wciąż nagrywali jako the The Wailers w czasie gdy Bob Marley przebywał w Delaware.

Bunny Wailer koncertował razem z The Wailers w Anglii i Stanach Zjednoczonych, ale wkrótce coraz niechętniej opuszczał Jamajkę. Bunny i Tosh zeszli na drugi plan, gdy grupa odniosła międzynarodowy sukces, a uwaga wszystkich skupiała się na Marleyu. Opuścili The Wailers by zacząć karierę solową. Zostali zastąpieni przez trio wokalne I Threes.

Po opuszczeniu Wailersów, Bunny skupił się na swojej wierze. Indentyfikował się z ruchem Rastafari, podobnie jak inni członkowie The Wailers. Nagrywał głównie w stylu reggae, z duchowym i politycznym przesłaniem. Album "Blackheart Man" jest dobrym przykładem jego stylu muzycznego. Bunny odniósł również sukces nagrywając również typowo apolityczne piosenki, głównie pop i dancehall.

Bunny Wailer wygrał trzyktotnie nagrodę Grammy za najlepszy album reggae w 1990, 1994 oraz w 1996.

Obecnie Bunny mieszka w Kingston, ma także farmę w głębi Jamajki.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy