Szukaj znanych osób

Buster Keaton

Buster Keaton

Kategoria: Aktorzy

Liczba wyświetleń: 783
Ocena: brak ocen

Buster Keaton jako żołnierz w czasie I wojny światowej
Buster Keaton jako żołnierz w czasie I wojny światowej

Buster Keaton, właśc. Joseph Francis Keaton (ur. 4 października 1895 w Piqua, Kansas, zm. 1 lutego 1966 w Woodland Hills, Kalifornia), amerykański aktor filmowy; reżyser, scenarzysta i słynny komik, zwany "człowiekiem o kamiennej twarzy".

Jego rodzice, Joe i Myra, byli cenionymi aktorami komediowymi; występowali między innymi z Harrym Houdinim (to on wymyślił imię Buster). Już w wieku czterech lat stawiał pierwsze kroki na scenie, gdzie grał drobne role w przedstawieniach rodziców. Po wielu występach rodzina była znana w Stanach jako "The Three Keatons". Gdy Buster miał 21 lat był już doświadczonym aktorem. Jego wielka kariera rozpoczęła się od współpracy z reżyserem i komikiem Roscoe Arbucklem.

Grał role głównie w niemych burleskach filmowych, m.in. Rozkosze gościnności (1923), Nawigator (1924), Generał (1926). W 1959 został nagrodzony Oscarem.

Jest reżyserem m.in. filmu "Trzy wieki" (ang. "Three Ages") - 1923.

Trzykrotnie żonaty: z aktorką Natalie Talmadge, z Mae Schrivens Hawley i z artystką cyrkową Eleanor Norris. W 1937 przebywał w zakładzie psychiatrycznym. W 1960 opublikował autobiografię My Wonderful World of Slapstick.źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy