Szukaj znanych osób

Candy Dulfer

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1255
Ocena: brak ocen

Candy Dulfer, 2002
Candy Dulfer, 2002

Candy Dulfer (ur. 19 września 1969 w Amsterdamie) - holenderska saksofonistka altowa, grająca smooth jazz.

Dulfer rozpoczęła swoją karierę w wieku 12 lat, w zespole z Rosa King, amerykaninem, żyjącym w Holandii. Wkrótce Dulfer założyła własny zespół, Funky Stuff, który został zaproszony do wspierania Madonny w części jej europejskiego turnee. Ponownie odkryta przez Prince'a, w którego wideoklipie Partyman wzięła udział. To pojawienie się doprowadziło do wspólnej pracy z gitarzystą i producentem Eurythmics, Dave'em Stewartem, dzięki któremu powstała jej płyta "Lily Was Here" (tytułowy utwór holenderskiego filmu z udziałem Marion van Thijn), która na brytyjskiej liście przebojów osiągnęła 6 miejsce a na holenderskiej liście radiowej - pierwsze w 1990 roku.

Debiutancki album Candy Dulfer, Saxuality, został opublikowany w 1990 roku. Saxuality została nominowana do Grammy i zdobyła status złotej płyty w przekraczając pół miliona sprzedanych na świecie egzemplarzy.

Dulfer grała również z Pink Floyd podczas ich występu na festiwalu w Knebworth w czerwcu 1990. Grała też dla Vana Morrisona w A Night in San Francisco, albumie z 1993 roku. Wystąpiła również na Warsaw Summer Jazz Days w Warszawie.

Dulfer jest córką saksofonisty tenorowego Hansa Dulfera. Nagrali w duecie album. Pozostając pod wpływem Sonny Rollins i Davida Sanborna, Dulfer stała się inspiracją dla innych kobiecych instrumentalistek, w tym gitarzystki Joyce Cooling i saksofonistek Pameli Williams i Mindi Abair.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy