Szukaj znanych osób

Chandra Wilson

Data urodzenia: 27 sierpnia 1969 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 1060
Ocena: brak ocen

Biografia

Początki

Chandra Wilson urodziła się w Houston w Teksasie. Zaczęła karierę w wieku 5 lat w Houstońskim Theatre Under the Stars (Teatr pod gwiazdami), kończyła szkołę średnią - High School for the Performing and Visual Arts. Konynuowala naukę w Tisch School of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim, uzyskała licencjat. Pojawiła się także w innych serialach (Law & Order, Seks w wielkim mieście, Rodzina Soprano

Kariera

Pierwszą godną odnotowania rolą był udział w serialu komediowym Bob Patterson w 2001 roku.

O wiele więcej osiągnęła w teatrze. Zyskała uznanie za rolę w sztuce The Good Times are Killing Me, została nominowana do nagrody Tony za rolę w sztuce Caroline, or Change. Chandra jest znakomitą śpiewaczką, śpiewała w kilku produkcjach.

Zgłosiła się na przesłuchanie do roli Mirandy Bailey w serialu Chirurdzy, choć ta rola początkowo przeznaczona była dla białej kobiety. Chandra wywarła jednak tak duże wrażenie, że dostała rolę Mirandy Bailey. Serial odniósł spory sukces, a Miranda Bailey, znana jako Nazi, stała się ulubienicą publiczności. W 2006 i 2007 była nominowana do nagrody Emmy za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową w dramacie. W 2007 roku została laureatką Nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych dla wybitnej aktorki w serialu dramatycznym.

Życie osobiste

Chandra Wilsoon jest mężatką (od 1988 roku), ma troje dzieci, dwie córki i syna. Uwielbia telenowele. Mierzy jedynie 152cm, nie jest rozpoznawana na ulicy, gdyż ludzie myślą, że jest w rzeczywistości wyższa.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy