Szukaj znanych osób

Charlize Theron

Charlize Theron

Data urodzenia: 07 sierpnia 1975 r.

Kategoria: Aktorki Modelki

Liczba wyświetleń: 3379
Ocena: liczba gł.: 3

Charlize Theron (ur. 7 sierpnia 1975 w Benoni, Republika Południowej Afryki) – amerykańska aktorka filmowa pochodząca z RPA, a obecnie zamieszkała w Los Angeles w USA.

Początkowo zajmowała się tańcem, jednak uraz kolana spowodował, że musiała się wycofać. Potem przez pewien czas pracowała jako modelka.

Mając 18 lat, przyjechała do Los Angeles. Nie znała tam nikogo, jednak dość szybko dostała pierwszą rolę filmową.

Laureatka nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscara za rok 2004 dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę seryjnej morderczyni Aileen Wuornos w filmie Monster (reż. Patty Jenkins, 2003). W 2006 r. była nominowana ponownie za rolę dramacie North Country (reż. Niki Caro, 2005). Film opowiadał o głośnej pod koniec lat 80. w Stanach Zjednoczonych sprawie Lois E. Jenson przeciw Eveleth Taconite Co., która dotyczyła molestowana seksualnego. Nazwiska postaci w filmie zostały zmienione.

W 2004 roku została uhonorowana Nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego podczas festiwalu Camerimage w Łodzi. W kwietniu 2006 r. zdobyła nagrodę Vanguard Award przyznawaną przez Gay and Lesbian Alliance Against Defamation (GLAAD) za wybitne osiągnięcia aktorskie i za swoją postawę wobec mniejszości seksualnych (1).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy