Szukaj znanych osób

Chris Martin

Chris Martin

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 727
Ocena: brak ocen

Christopher Anthony John Martin (ur. 2 marca 1977 roku w Devon, w Anglii), to angielski wokalista (falset, baryton), muzyk, kompozytor i multiistrumentalista, działacz społeczny. Absolwent University College London na kierunku historia starożytna.

Znany z występów w grupie muzycznej Coldplay w której śpiewa, gra na gitarze oraz instrumentach klawiszowych. Ponadto autor kompozycji na potrzeby innych artystów takich jak Embrace ("Gravity") czy Jamelia ("See it in a Boy's Eyes"). Martin znany jest również ze współpracy z Ronem Sexsmithem("Gold in them hills"), Faultline, The Streets, Ianem McCullochem, Kanye Westem oraz Nelly Furtado przy produkcji jej albumu pt. Loose ("All Good Things").

Działacz na rzecz kampanii Make Trade Fair (Handluj uczciwie) prowadzonej przez organizacje Oxfam. W 2005 roku Martin został wybrany na “Najseksowniejszego wegetarianina na świecie” przez oraganizację PETA.

Wystąpił ponadto wraz z gitarzystą Coldplay Jonem Bucklandem w filmie pt. Shaun of the Dead (jako organizatorzy fikcyjnej akcji charytatywnej ZombAid).

Prywatnie mąż amerykańskiej aktorki Gwyneth Paltrow, ojciec dwójki dzieci (Apple Blythe Alison i Moses Bruce Anthony).


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy