Szukaj znanych osób

Christina Ricci

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 901
Ocena: brak ocen

Christina Ricci
Christina Ricci

Christina Ricci (ur. 12 lutego 1980 w Santa Monica, Kalifornia) - popularna amerykańska aktorka filmowa młodego pokolenia.

Zadebiutowała na wielkim ekranie w wieku zaledwie 10 lat u boku Cher, Winony Ryder i Boba Hoskinsa w filmie Syreny. Prawdziwą popularność przyniosła jej już druga poważna rola: Wednesday Addams w kinowej wersji Rodziny Addamsów (1991). Kolejne filmy, takie jak Kacper, Rodzina Addamsów 2 czy Mali żołnierze ugruntowały jej pozycję jednej z najpopularniejszych aktorek dziecięcych Hollywood. Z upływem lat, Christina Ricci zaczęła odchodzić od kina komercyjnego, skupiając się głównie na rolach w filmach niskobudżetowych, artystycznych (Życie i cała reszta Woody Allena, Buffalo '66 Vincenta Gallo). W 1999 roku nominowana została do Złotego Globu w kategorii Najlepsza aktorka za rolę w filmie Wojna płci. W 2003 wystąpiła u boku nagrodzonej Oscarem Charlize Theron w filmie Monster. Występowała również gościnnie w takich serialach Ally McBeal i Chirurdzy, za rolę w tym ostatnim nominowana była w 2006 roku do nagrody Emmy. Aktorka próbuje również swych sił jako producent filmowy.

Christina Ricci zaangażowała się w kampanię prezydencką Johna Kerry'ego w wyborach prezydenckich z 2004 roku, zaangażowana jest również w działalność fundacji Planned Parenthood działającej na rzecz edukacji młodych ludzi w kwestii świadomego planowania założenia rodziny.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy