Szukaj znanych osób

Claudette Colbert

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 2029
Ocena: liczba gł.: 1

Claudette Colbert w 1933
Claudette Colbert w 1933

Claudette Colbert właść. Lily Chauchoin (ur. 13 września 1903 w Saint-Mandé, Francja - zm. 30 lipca 1996 w Speightstown, Barbados) - amerykańsko-francuska aktorka.

W 1910 jej rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. Od 1923 do 1929 występowała na Broadwayu, na ekranie pojawiała się od 1927. Pierwsze jej role były dość różnorodne, od romantycznych do demonicznych. Status gwiazdy zyskała w 1934 po świetnym filmie Kleopatra oraz filmie Ich noce, gdzie wcieliła się w postać zbuntowanej panienki z dobrego domu, która u boku Clarka Gable'a przechodzi szkołę życia. Ta rola przyniosła jej Oscara i określiła główny typ ról w błyskotliwych komediach. Nominację do Oscara otrzymała za film Private Worlds, ten film umocnił jej pozycję gwiazdy podobnie jak film Kobieta szuka miłości. Kolejne lata nie przyniosły jej jednak większych sukcesów, widoczna na ekranie była jeszcze na początku lat 40.

Po 1961 roku wycofała się z kina, lecz nadal występowała w teatrze i w filmach telewizyjnych. Za rolę w serialu Dwie panie Grenville (Two Mrs. Grenvilles) otrzymała Złoty Glob.

Była dwukrotnie zamężna, m.in. z reżyserem i aktorem Normanem Fosterem.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy