Szukaj znanych osób

Colin McRae

Colin McRae

Kategoria: Sportowcy

Liczba wyświetleń: 951
Ocena: brak ocen

Colin Steele McRae (ur. 5 sierpnia 1968 w Lanark, Szkocja, zm. 15 września 2007 tamże) — szkocki kierowca rajdowy. Syn Jimmy'ego McRae, 5-krotnego rajdowego mistrza Wielkiej Brytanii. Colin McRae był jednym z najsłynniejszych kierowców rajdowych na świecie.

Wiele osób zapamiętało go również przez grę komputerową "Colin McRae Rally", która była promowana jego nazwiskiem.

Zadebiutował w rodzimej mu Szkocji w 1986 r. za kierownicą Talbot Sunbeam. Rok później wystartował po raz pierwszy w mistrzostwach świata i za kierownicą Vauxhalla Nova zajął 36. miejsce.

W 1989 r. McRae odniósł kolejne zwycięstwo w klasie(jakiej?) w mistrzostwach Wielkiej Brytanii jadąc Peugeotem 309 GTi. W 1990 r. wygrał pierwszy rajd do mistrzostw Wielkiej Brytanii, a w całym cyklu wywalczył tytuł wicemistrza. W kolejnym roku Colin McRae przeszedł do Subaru.

Z japońską marką Colin osiągnął swoje największe sukcesy. W latach 1991 i 1992 zdobył mistrzostwo Wielkiej Brytanii. W 1993 r. wygrał swój pierwszy rajd w mistrzostwach świata - Rajd Nowej Zelandii. Dwa lata później po raz pierwszy i jedyny został mistrzem świata. W Wielkiej Brytanii przyznano mu za zdobycie mistrzostwa jedno z najwyższych odznaczeń: Member of the British Empire (MBE).

W 1999 r. McRae przeszedł do zespołu Forda, a w 2003 r. dołączył do ekipy Citroëna. Dwa razy brał udział w Rajdzie Paryż-Dakar. W sezonie 2005 wrócił na dwa rajdy do mistrzostw świata. W rajdach Walii (7. miejsce) i Australii startował dla zespołu Škody. W sezonie 2006 podczas Rajdu Turcji zastąpił kontuzjowanego Sébastiena Loeba w Citroënie Xsara WRC z nr 1. McRae nie ukończył jednak tego rajdu - zrezygnował z powodu awarii na 18 odcinku specjalnym.

W latach 2006-2007 brał udział jako kierowca rajdowy w X-Games (Igrzyska Sportów Ekstremalnych) w Stanach Zjednoczonych.

15 września 2007 r. Colin McRae zginął w katastrofie pilotowanego przez siebie śmigłowca Eurocopter AS 350 B2 Écureuil, pozostałe trzy ofiary to pasażerowie maszyny: 5-letni syn Colina - Johnny Gavin McRae, 6-letni Ben Porcelli, kolega Johnnego, z którym chłopiec bawił się przed wypadkiem oraz Graeme Duncan, przyjaciel rodziny.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy