Szukaj znanych osób

Dani Filth

Dani Filth

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1468
Ocena: brak ocen

Dani Filth, wł. Daniel Lloyd Davey (ur. 25 lipca 1973 w Hertford w Anglii) - wokalista i autor tekstów, założyciel i lider zespołu Cradle of Filth.

W młodzieńczych latach zafascynował się zespołami pokroju Iron Maiden, Exodus, Stormwitch i odkrył w sobie powołanie do wokalu. Po krótkich przygodach w paru amatorskich zespołach (PDA, The Lemon Grove Kids, Feast on Excrement) założył w 1991 wraz ze znajomymi Cradle of Filth. Gdy zespół zaczął zdobywać popularność został zmuszony do wyboru pomiędzy studiami dziennikarstwa, a kontynuowaniem kariery. Zwyciężyła pasja do muzyki.

Na początku swej kariery śpiewał typowym growlem, stopniowo jednak modyfikował go wykorzystując siłę swojego głosu. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów na metalowej scenie. Potrafi płynnie przechodzić z growlu do charakterystycznego dla siebie skrzeku, szeptu lub przeraźliwego krzyku w bardzo wysokiej tonacji, którym ubarwia utwory zespołu.

Jest autorem wszystkich liryk Cradle of Filth. Nawiązuje w nich do klasyków literatury (głównie romantycznej i powieści grozy), operuje makabreskami o tematyce wampirycznej, suspend horror i erotycznej. W jego tekstach można doszukać się wpływów takich twórców jak Goethe, Percy Shelley, Mary Shelley, Bram Stoker czy H. P. Lovecraft. Jedną z jego największych inspiracji jest Hrabina Elżbieta Batory.

Co ciekawe, skład Cradle of Filth zmieniał się tak często, że jest jedyną osobą łączącą wszystkie płyty grupy.

Dani zagrał główną rolę w filmie Cradle of Fear, horrorze brytyjskiego twórcy Alexa Chandona.

Od kilku lat dzieli życie ze swoją miłością z czasów szkolnych Toni. Mają córkę Lunę Scarlet (ur. 8 lutego 1999). Para zalegalizowała swój związek w Halloween 2005 roku.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy