Szukaj znanych osób

David Boreanaz

David Boreanaz

Kategoria: Aktorzy Reżyserzy

Liczba wyświetleń: 3630
Ocena: liczba gł.: 4

Życiorys

Jedyny syn i najmłodsze dziecko Davida Thomasa Boreanaza, zapowiadacza pogody w lokalnej telewizji WPVI w Filadelfii i gospodarza lokalnego programu dla dzieci Rocket Ship 7, oraz Patti Boreanaz, ma dwie starsze siostry - Beth i Bo. Zainspirowany rolą Yula Brynnera jako despotycznego króla Syjamu w musicalu Król i ja (The King and I, 1956) w wieku siedmiu lat zdecydował o wyborze zawodu aktora. Uczęszczał do szkoły średniej dla chłopców Malvern Preparatory School w Malvern w stanie Pensylwania. W 1981 roku ukończył wydział komunikacji w Ithaca College w Ithaca w stanie Nowego Jorku.

Następpnie przeniósł się do Los Angeles z mocnym postanowieniem rozpoczęcia kariery aktorskiej. Dorabiał jako malarz domów, parkingowy samochodów, nosił ręczniki w klubie sportowym. Wreszcie podczas spaceru z psem w Hollywood znalazł menadżera i pojawił się w jednym z odcinków sitcomu FOX Świat według Bundych (Married... with Children, 1993) jako Frank, rowerzysta chłopak Kelly Bundy (Christina Applegate) oraz dwóch produkcjach kinowych - dramacie sensacyjnym Szaleństwo w Aspen (Aspen Extreme, 1993) z Catherine Parks i dramacie sensacyjno-kryminalnym Najlepsi z najlepszych 2 (Best of the Best 2, 1993) u boku Erika Robertsa, Chrisa Penna, Meg Foster i Ralfa Moellera oraz komedii grozy Makabra pary krótkich (Macabre Pair of Shorts, 1996) jako ofiara wampira.

Wielkim powodzeniem wśród telewidzów cieszyła się rola Angela, wampira z duszą w serialu 20th Century Fox Buffy: Postrach wampirów (Buffy the Vampire Slayer, 1997-2003) i spin off Warner Bros. Anioł ciemności (Angel, 1999-2004), za którą otrzymał trzykrotnie nagrodę Saturna (2000, 2003-2004). Wyreżyserował także jeden odcinek tej serii. Na kinowym ekranie można go było zobaczyć w slasherze Walentynki (Valentine, 2000) z Denise Richards i Katherine Heigl, komedii romantycznej Randka z Lucy (I'm With Lucy, 2002) u boku Moniki Potter, Gaela Garcii Bernala i Anthony'ego LaPaglii, niezależnej produkcji Twardy lepszy (The Hard Easy, 2005) z Gary Busey'em i Peterem Wellerem, filmie sensacyjno-przygodowym Kruk IV (The Crow 4: Wicked Prayer , 2005) u boku Edwarda Furlonga i Macy Gray, komedii Upojne wakacje (These Girls, 2005) i komedii romantycznej Pan złota rączka (Mr. Fix It, 2006).

W 2003 roku wystąpił w teledysku Dido White Flag (Biała flaga). Wziął udział także w reklamie piwa Foster's i J. C. Penney Company, Inc. Zagrał również w sztukach teatralnych m.in. Kapelusz pełen deszczu (Hatful of Rain) Gazzo Michaela Vincente'a na scenie teatru Ensemble, Włosko-amerykańskie pojednanie (Italian-American Reconciliation) w Gardner Stage i Szalony z miłości (Fool for Love) Sama Sheparda. Zagrał potem główną rolę agenta specjalnego FBI Seeley'a Bootha w serialu FOX Kości (Bones, 2005-2007) z Emily Deschanel.

Życie prywatne

Po nieudanym związku małżeńskim z Ingrid Quinn (od czerwca 1997 do 15 października 1999), spotykał się z Sarah Michelle Gellar (1999). W dniu 24 listopada 2001 roku ożenił się po raz drugi z modelką i aktorką Jaime Bergman (ur. 23 września 1975), która pojawiła się w styczniu 1999 na rozkładówce miesięcznika dla panów Playboy. Mają syna Jadena Rayne'a (ur. 1 maja 2002).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy