Szukaj znanych osób

Debbie Harry

Debbie Harry

Data urodzenia: 01 czerwca 1945 r.

Kategoria: Aktorki

Liczba wyświetleń: 3000
Ocena: liczba gł.: 1

Deborah Harry podczas koncertu w Nowym Jorku
Deborah Harry podczas koncertu w Nowym Jorku

Debbie Harry, właściwie Deborah Ann Harry (ur. 1 lipca 1945 w Miami na Florydzie, USA), amerykańska piosenkarka i aktorka, wokalistka nowofalowego zespołu Blondie, odnoszącego największe sukcesy na przełomie 70. i 80. lat XX wieku.

Harry, która rozpoczynała karierę jako "króliczek" Playboya, dała się poznać jako wokalistka obdarzona charakterystycznym głosem i nieprzeciętną energią sceniczną czy wręcz charyzmą. Wspólnie z kolegami z zespołu Blondie wypracowała nowatorską na ówczesne czasy kombinację rocka, punku, disco, a nawet rapu i reggae i jest uważana za jedną z prekursorek stylu new wave. Niezbywalnym elementem wizerunku zespołu był atrakcyjny wygląd i sex appeal Harry. Zespół i jego wokalistka na początku działalności pozostawali pod silnym wpływem Andy Warhola.

Oprócz działalności w Blondie, Debbie Harry nagrała kilka płyt solowych, a także wystąpiła w szeregu filmów. Przed założeniem zespołu, była członkinią grup The Wind in the Willows i The Stilettos. Natomiast po jego rozwiązaniu współpracowała m.in. z The Jazz Passengers przy produkcji albumu In Love. Wraz z Mobym nagrała również utwór New York, New York.

Harry jest uważana za jedną z pierwszych modelowych postaci "silnych kobiet" w muzyce rockowej, której wizerunek był wcześniej zdominowany przez solistów-mężczyzn. Niektórzy twierdzą, że była inspiracją m.in. Madonny, Christiny Aguilery, Britney Spears czy Pink.

W 1999 roku Harry została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako "Najstarsza kobieta, która zajęła 1. miejsce na liście najlepszych singli w Wielkiej Brytanii". Jej singiel Maria znalazł się na 1. miejscu listy, kiedy piosenkarka miała 53 lata i 227 dni.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy