Szukaj znanych osób

Dez Cadena

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1195
Ocena: brak ocen

Dez Paul Cadena (ur. 2 czerwca 1961 Newark, New Jersey) - amerykański wokalista i gitarzysta. Swoją działalność muzyczną rozpoczął w Black Flag w 1980 roku, kiedy zastąpił wokalistę Chavo Pederast'a. W ciągu roku jego ochrypły głos stał się rozpoznawalnym i często naśladowanym stylem śpiewania w punkrockowych zespołach. Jako wokalista nagrał z zespołem singiel Six Pack. W pierwszej połowie 1981 roku zaczął mieć problemy ze strunami głosowymi. Poważnie je nadwyrężył podczas tras koncertowych i musiał przerwać śpiewanie. Został drugim gitarzystą w zespole, a na miejsce wokalisty zajął Henry Rollins z zespołu State of Alert. Jako gitarzysta z Black Flag nagrał debiutancki album Damaged. Po odejściu z zespołu utworzył swój własny zespół DC3 z którym grał do początku lat 90. i nagrał cztery płyty.

Jeszcze w czasach Black Flag, Cadena udzielał się w zespołach Redd Kross, Twisted Roots i Ella and the Blacks. W 1984 roku jako gość pojawił się na albumie Hüsker Dü Arcade Zen.

W połowie lat 90., Dez nawiązał współpracę z George Hurleyem (ex - The Minutemen) i Tomem Troccoli. Nagrali wspólnie jeden album jako Vida. W 2002 roku na zaproszenie Jerry'ego Only dołączył jako gitarzysta do zespołu The Misfits. Nagrał z nimi album Project 1950. Aktualnie nadal pracuje z The Misfits wspólnie z Only i swoim dawnym kolegą z Black Flag ROBO. Nagrywają nowy album w studiu, który ma zostać wypuszczony na rynek w 2007 roku w 30 rocznicę istnienia zespołu.


źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy