Szukaj znanych osób

Dolph Lundgren

Dolph Lundgren

Data urodzenia: 03 listopada 1957 r.

Kategoria: Aktorzy Modele

Liczba wyświetleń: 4137
Ocena: liczba gł.: 1

Życiorys

Dorastał wraz ze starszym bratem Johanem w Sztokholmie. Pomimo wczesnego zainteresowania muzyką i sztuką, podobnie jej jego ojciec chciał zostać inżynierem. W wieku czternastu lat rozpoczął regularne treningi karate. Podczas służby wojskowej poznał sztuki walki. Studiował matematykę, fizykę i chemię w Królewskim Instytucie Technologii w Sztokholmie, a za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymał stypendium z Washington State University i Clemson University w Południowej Karolinie. W 1975 roku był posiadaczem czarnego pasa w karate, był kapitanem szwedzkiej drużyny kumite-karate, a w 1980 roku zdobył tytuł mistrza Europy w wadze ciężkiej w karate kyokushin. Rok później powtórzył ten sukces, a w 1982 roku uzyskał mistrzostwo karate w Australii, gdzie odebrał dyplom magistra chemii na University of Sydney. Otrzymał stypendium naukowe i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował naukę w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge w stanie Massachusetts.

Dorabiał jako model, reklamował odzież i sprzęt sportowy oraz pracował jako bramkarz i wykidajło w nocnych klubach. Na dużym ekranie zadebiutował w niewielkiej roli oficera KGB w czternastym z kolei oficjalnym filmie z cyklu o Jamesie Bondzie Zabójczy widok (A View to a Kill, 1985) u boku Rogera Moore, Christophera Walkena, Tanyi Roberts i Grace Jones. Zwrócił na siebie uwagę kreacją radzieckiego boksera Iwana Drago w sensacyjnym dramacie sportowym Sylvestera Stallone Rocky IV (1985), za którą otrzymał francuską nagrodę Marshall Trophy na festiwalu filmowym w Napierville. Uczył się aktorstwa pod kierunkiem Warrena Robertsona w Nowym Jorku.

Wkrótce zagrał komiksowego muskularnego He-Mana, który zręcznie posługuje się ciężkim mieczem w widowiskowym filmie fantasy Władcy wszechświata (Masters of the Universe, 1987) z Meg Foster i Courteney Cox, wcielił się w rosyjskiego agenta KGB Nikolaja Raczenko przebywającego w Afryce w sensacyjnym filmie wojennym Czerwony skorpion (Red Scorpion, 1989), był policjantem samotnie walczącym z przedstawicielami przestępczego świata w sensacyjnym obrazie Punisher (The Punisher, 1989), gdzie wykonał większość popisów kaskaderskich. W thrillerze sci-fi Mroczny anioł (Dark Angel, 1990) jako policjant walczy z tytułowym przybyszem z kosmosu, który mieszając krew ludzką z narkotykami otrzymuje cenną na własnej planecie mieszankę narkotykową. W czarnej komedii sensacyjnej Ostry poker w Małym Tokio (Showdown in Little Tokyo, 1991) pojawił się u boku Brandona Lee jako detektyw Chris Kenner, tropiący lokalnego szefa mafii. W dramacie sensacyjnym sci-fi Rolanda Emmericha Uniwersalny żołnierz (Universal Soldier, 1992) z Jeanem-Claude Van Dammem zagrał czarny charakter sierżanta Andrew Scotta, prototypowego nieczułego na ból żołnierza-cyborga GR13. W Johnny Mnemonic (1995) z Keanu Reevesem i Dinę Meyer wystąpił w roli ulicznego kaznodziei.

W 1994 roku zawiązał się z nowojorskim Ensemble Studio Theater i występował z Group of Eight.

Życie prywatne

Był żonaty z Peri Momm (1990-1991). Spotykał się z modelką Paulą Barbieri i piosenkarką Grace Jones (1985). W dniu 27 lutego 1994 roku ożenił się po raz drugi z projektantką biżuterii Anette Qviberg. Mają dwie córki – Idę Sigrid (ur. 29 kwietnia 1996) i Gretę (ur. 2002).

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy