Szukaj znanych osób

Dominika Kurdziel

Kategoria: Aktorki Piosenkarki

Liczba wyświetleń: 2546
Ocena: liczba gł.: 3

Dominika Kurdziel
Dominika Kurdziel

Dominika Kurdziel (ur. 25 września 1977) - polska piosenkarka i aktorka telewizyjna, kompozytorka, producent muzyczny, autorka tekstów.

Dominika Kurdziel ukończyła wokalistykę na Akademii Muzycznej w Katowicach, na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2005). Ma charakterystyczny głos z lekką chrypką.

Jej pierwszy występ odbył się w roku 1994 w Piwnicy pod Baranami. W roku 1995, jeszcze jako uczennica liceum, otrzymała dwie nagrody festiwalu "FAMA'95" - za indywidualność artystyczną oraz nagrodę specjalną dla najlepszego kompozytora. Rok 1996 przyniósł kolejne wyróżnienia - zdobyła Grand Prix na festiwalu "Śpiewajmy Poezję", a także nagrodę Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Rok później piosenką "Teatr" wygrała nagrodę im. Anny Jantar w ramach konkursu "Debiuty" na XXXIV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Występowała w programie "Wieczór z wampirem" - pierwszym talk show w Polsce prowadzonym przez Wojciecha Jagielskiego, grając na perkusji. Współpracowała m. in. z Pawłem Kukizem - piosenki "Chodź zabiorę Cię do siebie", "Czy pamiętasz Janku". Od roku 2006 współpracuje z Andrzejem "Piaskiem" Piasecznym.

Jej autorska muzyka to kompilacja różnych stylów muzycznych - pop, jazz, rock, funky - nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jest dyplomowaną perkusistką - rytm, puls to istotne elementy w jej muzyce. Jej interpretacje piosenek wypełnione są ogromną dawką emocji i ekspresji.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy