Szukaj znanych osób

Dżamolidin Abdużaparow

Kategoria: Sportowcy

Liczba wyświetleń: 3193
Ocena: brak ocen

Dżamolidin Abdużaparow (ur. 28 lutego 1964 w Taszkencie), uzbecki kolarz szosowy, jeden z najlepszych sprinterów zawodowego peletonu pierwszej połowy lat 90.

Abdużaparow, którego długie i nie dające się wymówić przez zachodnich Europejczyków nazwisko skrócono do Abdu, świętował swoje pierwsze sukcesy jako amator w reprezentacji ZSRR. Razem z Olafem Ludwigiem walczył na końcowych metrach etapów Wyścigu Pokoju i łącznie wygrał w tej imprezie 6 etapów. W związku z rozpadem Związku Radzieckiego w 1990 r. Abdużaparow przeszedł na zawodowstwo.

W roku 1991 odniósł dwa pierwsze (z dziewięciu) zwycięstwa etapowe w Tour de France oraz po raz pierwszy zdobył zieloną koszulkę najlepszego sprintera, którą wygrywał również w latach 1993 i 1994. Dwukrotnie udało mu się wygrać prestiżowy, ostatni etap w Tourze, z metą na paryskiej Avenue des Champs-Élysées (1993, 1995). Wygrywał również w innych wielkich tourach: 7 w Vuelta a España, jeden w Giro d'Italia.

Dominującą pozycję w sprintach zawdzięczał nie tylko szybkości, ale przede wszystkim "wściekłemu", rozpychającemu się stylowi jazdy, na granicy zgodności z regulaminem. Olaf Ludwig powiedział o nim kiedyś: On wjeżdża w dziury, których nie ma. W 1991 jego styl dał mu swego rodzaju nauczkę: w trakcie końcowego sprintu w Paryżu nieuważnie próbował za wszelką cenę prześcignąć rywala i zahaczył o barierkę kilkadziesiąt metrów od linii mety. Ze złamanym obojczykiem musiał przenieść rower przez linię mety, aby zachować zieloną koszulkę.

Podczas Tour de France 1997 udowodniono Abdużaparowowi stosowanie dopingu – wykryto u niego Clenbuterol i Bromantan. Nałożono na niego karę zawieszenia na rok, w związku z czym Uzbek zakończył karierę.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy