Szukaj znanych osób

Eddie Vedder

Eddie Vedder

Kategoria: Muzycy

Liczba wyświetleń: 1271
Ocena: brak ocen

Eddie Vedder, właściwie Edward Louis Severson III (ur. 23 grudnia 1964 w Evanston, Illinois) – amerykański muzyk rockowy, wokalista zespołu Pearl Jam, wegetarianin.

Rodzice Eddiego rozwiedli się, gdy był niemowlęciem. Wkrótce po tym jego matka wyszła ponownie za mąż. Ma on trzech młodszych braci. W 1974 r. rodzina przeprowadziła się do San Diego i wtedy zaczęły się kłopoty Eddiego. W 1981 r. rodzice postanowili wrócić do Chicago, natomiast Eddie, którego coraz bardziej interesowała muzyka, został w San Diego. Rok później dowiedział się, że człowiek, którego uważał za ojca, był jego ojczymem. Pewnego dnia poznał Jacka Ironsa. W 1990 r. Irons przyniósł kasetę z utworami nagranymi przez znajomych na poddaszu domu Stone'a Gossarda w Seattle. Zauroczony ich muzyką Eddie nagrał wokale do ich kawałków i odesłał do Seattle. Gossard, Jeff Ament, Mike McCready i Dave Krusen stali się jego przyjaciółmi, z którymi założył zespół Mookie Blaylock. W 1991 r. podpisali kontrakt z wytwórnią Epic i zmienili nazwę na Pearl Jam, a 28 sierpnia wydali swój pierwszy album "Ten".

Mimo że Eddie jest jedną z najważniejszych postaci w muzyce grunge'owej, jedną z jego głównych inspiracji był pochodzący z Nowego Jorku zespół punkrockowy, Ramones. Eddie był i jest fanem tegoż zespołu, jest nawet założycielem jednego z fanklubów Ramones. Dostąpił też zaszczytu zaśpiewania wraz z tym zespołem ich ostatniego publicznie wykonanego w historii utworu, "Any Way You Want It", na pożegnalnym koncercie w 1996 roku.

W 2007 Vedder wydał swój pierwszy solowy album zatytułowany Into the Wild z muzyką do filmu Seana Penna pod takim samym tytułem.

źródło: wikipedia, licencja GNU FDL, autorzy